Berlín 11. júla 2022 – Nord Stream 1, najväčší plynovod prepravujúci ruský plyn do Nemecka začína v pondelok s každoročnou údržbou. Hoci konzorcium Nord Stream AG deklaruje, že údržba plynovodu potrvá 10 dní, teda do 21. júla, vlády, trhy a spoločnosti sa obávajú, že sa môže predĺžiť pre vojnu na Ukrajine. Informovali o tom agentúry Reuters a ČTK.
„Súčasťou údržby je aj testovanie mechanických častí a systémov automatizácie na zabezpečenie spoľahlivej, bezpečnej a efektívnej prevádzky plynovodu,“ uviedlo konzorcium Nord Stream AG, ktoré rovnomenný plynovod s kapacitou 55 bcm ročne, prevádzkuje. Počas údržby plynovodom neprúdi prakticky žiadny plyn.
Minulý mesiac Rusko znížilo toky na 40 % celkovej kapacity potrubia. Zníženie zdôvodnilo zadržiavaním kompresorových turbín, opravovaných spoločnosťou Siemens Energy v Kanade, ktorá sa v tejto súvislosti odvolávala na sankcie proti Rusku pre jeho inváziu na Ukrajinu.
Kanada, po minulotýždňovej verejnej výzve nemeckého vicekancelára Roberta Habecka, cez víkend oznámila, že vráti opravené turbíny, no zároveň uviedla, že rozšíri sankcie voči ruskému energetickému sektoru. Svoje rozhodnutie zdôvodnila aj hrozbou kolapsu nemeckej ekonomiky.
Opravené turbíny má Kanada poslať do Nemecka, ktoré technológie odovzdá Gazpromu. Ukrajina bola proti návratu zariadení, pretože tento krok podľa nej podkopáva účinnosť protiruských sankcií a v tomto smere vyvíjala na Ottawu tlak. Naopak, v záujme Berlína bolo, aby sa turbíny čo najrýchlejšie vrátili späť, a to pred skončením údržby, informovala ČTK. Podľa Habecka by tak Rusko nemohlo využiť nevrátenie turbín na zdôvodnenie zníženia či zastavenia dodávok.
Nemecko cez víkend privítalo rozhodnutie Kanady vydať „časovo obmedzené a odvolateľné povolenie“, ktoré umožní vrátenie zariadení pre plynovod Nord Stream 1. Naopak, ukrajinské ministerstvá energetiky a zahraničných vecí uviedli, že sú „hlboko sklamané“ a vyzvali Kanadu, aby zvrátila rozhodnutie, ktoré prispôsobuje sankcie uvalené na Moskvu „rozmarom Ruska“.
Siemens Energy uviedla, že pracuje na ďalších formálnych schváleniach a logistike, aby bolo zariadenie čo najskôr dopravené na miesto.
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov podľa Reuters odmietol tvrdenia, že Rusko využíva ropu a plyn na vyvíjanie politického nátlaku, pričom uviedol, že odstávka pre údržbu je pravidelná, plánovaná udalosť a nikto si nevymýšľa žiadne opravy. Kremeľ v piatok (8. 7.) vyhlásil, že ak sa turbíny z Kanady vrátia, Rusko dodávky plynu do Európy zvýši.
Obavy zo zastavenia dodávok
Európa sa obáva, že Rusko môže plánovanú údržbu predĺžiť, aby ešte viac obmedzilo európske dodávky plynu, skomplikovalo plány na naplnenie zásobníkov na zimu uvrhli do chaosu a zintenzívnilo plynovú krízu, ktorá si vyžiadala núdzové opatrenia zo strany vlád a spôsobila enormne vysoké účty pre spotrebiteľov.
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck povedal, že krajina by mala počítať s možnosťou, že Rusko zastaví toky plynu cez Nord Stream 1 po plánovanej údržbe. „Na základe vzorca, ktorý sme už videli, by teraz nebolo veľmi prekvapujúce, keby sa našiel nejaký malý technický detail a potom by mohli povedať ‚teraz už plynovod nemôžeme spustiť,“ povedal koncom júna.
Rusko znížilo dodávky do Európy aj cez ukrajinskú trasu, najmä po tom, ako Ukrajina v máji zastavila tranzit cez prepravný bod Sochranovka pre zasahovanie ruských okupačných síl. Rusko navyše úplne zastavilo dodávky plynu niekoľkým európskym krajinám, ktoré nevyhoveli jeho požiadavke na platbu v rubľoch.
„Posledné mesiace ukázali jednu vec: Putin nepozná žiadne tabu. Úplné zastavenie dodávok plynu cez plynovod Nord Stream preto nemožno vylúčiť,“ povedal Timm Kehler, výkonný riaditeľ nemeckého priemyselného združenia Zukunft Gas.
Zongqiang Luo, analytik plynu v poradenskej spoločnosti Rystad Energy, povedal, že „nie je nemožné“, že by Gazprom využil akékoľvek oneskorenie ako odôvodnenie na predĺženie obdobia údržby.
V predchádzajúcich rokoch trvala pravidelná ročná údržba na Nord Stream 1 približne 10 – 12 dní a skončila sa včas. Nie je však nezvyčajné, že počas bežnej údržby plynovodov alebo plynárenskej infraštruktúry sa zistia ďalšie poruchy a prevádzkovatelia môžu v prípade potreby predĺžiť odstávky.
Zatiaľ čo úplné zastavenie plynu sa považuje za nepravdepodobné, Gazprom nepresmeroval toky cez iné plynovody, čo znamená, že je pravdepodobné predĺženie obdobia znížených dodávok, uviedli podľa Reuters analytici Goldman Sachs.
Hrozba ekonomických škôd
Nemecko ako prvá krajina EÚ prešlo na druhú fázu trojstupňového núdzového plánu, pričom tretia fáza už zahŕňa aj prídely plynu kontrolované vládou. Krajina tiež varovala pred recesiou, ak sa dodávky ruského plynu zastavia. Ekonomické škody by v druhej polovici tohto roka mohli dosiahnuť 193 miliárd eur, odhadlo minulý mesiac bavorské priemyselné združenie vbw. „Náhle ukončenie dovozu ruského plynu by malo tiež významný vplyv na pracovnú silu v Nemecku… dôsledky by sa týkali približne 5,6 milióna pracovných miest,“ uviedol generálny riaditeľ vwb Bertram Brossardt.
Dôsledky takéhoto kroku by podľa Reuters boli ešte širšie. Úplné zastavenie dodávok by udržalo európske ceny plynu, ktoré už poškodili priemysel a domácnosti, na vysokých úrovniach ešte dlhšie.
Veľkoobchodné holandské ceny, ktoré predstavujú európsky benchmark, vzrástli od vlaňajšieho júla o viac ako 400 %.
„Ak dôjde k odstaveniu Nord Streamu 1, alebo ak Nemecko stratí všetky svoje ruské dovozy, bude to mať vplyv na celú severozápadnú Európu,“ povedal holandský minister energetiky Rob Jetten. V rozhovore pre agentúru Reuters vo štvrtok (7. 7.) uviedol, že holandské plynové pole v Groningene môže byť využité na pomoc susedným krajinám v prípade úplného zastavenia dodávok z Ruska, ale zvýšenie produkcie by mohlo spôsobiť zemetrasenia.
Zastavenie dodávok cez Nord Stream 1 by poškodilo nielen západnú Európu, ale aj Rusko, ktoré by prišlo o príjmy. Ruské ministerstvo financií uviedlo, že v júni očakáva príjem dodatočných 393 miliárd rubľov (6,4 miliardy USD) z predaja ropy a zemného plynu v porovnaní so sumou stanovenou v rozpočte. V júli by to malo byť 259 miliárd rubľov nad rozpočtový plán.
Predĺžená údržba by tiež mohla viesť k väčšiemu počtu odstávok ruskej produkcie plynu v porovnaní s doteraz zaznamenaným 9-percentným medziročným poklesom produkcie Gazpromu, uviedla Goldman Sachs.