Londýn 10. augusta 2022 – Veľké energetické spoločnosti vrátane gigantov, ako sú BP či TotalEnergies, prichádzajú o stovky miliónov dolárov pri úsilí o nahradenie dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) po niekoľkých výpadkoch, ktoré zbrzdili európske snahy o naplnenie zásobníkov pred zimnou vykurovacou sezónou. Téme sa venovala agentúra Reuters.
Neplánované prerušenia prevádzky v závodoch na skvapalnený zemný plyn v Spojených štátoch, Nigérii a Austrálii zaskočili aj také firmy, ako sú BP a Shell, ktoré boli nútené platiť vysoké náklady za alternatívne dodávky.
Na trhu, ktorý sa už teraz snaží uspokojiť globálny dopyt po zemnom plyne po prudkom znížení ruských dodávok do Európy, stratené náklady LNG, ktoré možno prepravovať loďou, v posledných mesiacoch prudko zvýšili globálne ceny.
BP vynaložila viac ako 500 miliónov dolárov na nahradenie nákladov LNG po náhlom júnovom odstavení exportného terminálu spoločnosti Freeport, uviedli zdroje z priemyslu pre agentúru Reuters.
Freeport, druhý najväčší exportér LNG v USA, sa na celkovom portfóliu BP, ktoré predstavuje 18 mil. ton LNG, podieľa 4 miliónmi ton skvapalneného plynu, povedal pre Reuters finančný riaditeľ BP Murray Auchincloss. Pripustil, že situácia vo Freeporte mala v aktuálnom štvrťroku vplyv na výsledky firmy. Spoločnosť odpočítala očakávané výdavky zo svojich príjmov za druhý štvrťrok, ale Auchincloss ich nešpecifikoval. Hovorca BP odmietol výšku straty komentovať.
Francúzska spoločnosť TotalEnergies tiež uviedla, že nahradí osem nákladov LNG, ktoré mal dostať od Freeportu, nákupom na spotovom trhu v treťom štvrťroku tohto roka. Nie je jasné, koľko budú náhradné náklady TotalEnergies stáť.
Freeport celkovo produkuje 15 miliónov ton LNG ročne.
Obchodníci zvyčajne podpisujú dlhodobé dohody o odbere s producentmi LNG a dohodnú sa na samostatných obchodoch na zásobovanie spotrebiteľov nákladmi z ich globálnych portfólií. Len zriedkavo sa produkčné výpadky spracovateľských závodov používajú ako zdôvodnenie výpadkov v dodávkach spotrebiteľom vo forme tzv. force majeure – vyššej moci.
Shell, najväčší svetový obchodník s LNG s 20-percentným podielom na trhu, znížil objem výroby LNG v druhom štvrťroku o 4 %, a to najmä v dôsledku výpadkov dodávok zo závodu Sachalin-2 v Rusku, kde ukončil činnosť po februárovej invázii Moskvy na Ukrajinu. Spoločnosť však z tohto závodu naďalej prijíma náklady LNG v rámci existujúcich dlhodobých zmlúv, uviedol hovorca Shellu.
Budúcnosť týchto kontraktov je však zahalená neistotou po tom, ako Rusko dalo zahraničným investorom jeden mesiac na prihlásenie sa o svoj podiel v novom subjekte, ktorý nahradí ten existujúci. Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Shellu Bena van Beurdena je „veľmi nepravdepodobné“, že by sa Shell zapojil do nového subjektu.
Zdroje z odvetvia odhadujú, že strata dodávok ovplyvnila zisk Shellu v druhom štvrťroku na úrovni približne 200 miliónov USD , čo spoločnosť odmietla komentovať. Okrem výpadku z Ruska prišla o časť produkcie LNG z plávajúceho projektu Prelude pri západnom pobreží Austrálie po jeho odstavení v dôsledku sporu o platy.
Výpadky produkcie v posledných mesiacoch zaznamenal aj veľký nigérijský exportný terminál LNG na ostrove Bonny v dôsledku výpadku dodávok zemného plynu. Tie sú výsledkom nekontrolovateľných krádeží a sabotáží na tamojších ropovodoch a plynovodoch.
Finančné straty BP a Shellu však v poslednom období prekrývali obrovské zisky, ktoré tieto, ak aj ďalšie, spoločnosti zaznamenali v dôsledku prudko rastúcich rafinérskych marží a vysokých cien ropy a plynu.
Nižšia dostupnosť LNG však posunula referenčné ceny na rekordné maximá, keďže Európa sa snažila rýchlo zvýšiť dovoz, aby nahradila stratený ruský potrubný plyn.
Pri súčasných cenách by priemerný náklad LNG na spotovom trhu stál okolo 100 miliónov dolárov. Európsky dovoz LNG od januára do júla prekonal rekordných 100 miliárd kubických metrov alebo 75 miliónov ton, čím takmer dosiahol úroveň za celý minulý rok, poznamenal Nnenn Amobi, senior analytik LNG v Refinitiv.
Približne 35 % celkového európskeho dovozu v júli pochádzalo zo Spojených štátov. V júni to bolo dokonca 43 %, júlový pokles ide práve na vrub straty nákladov z Freeportu.
Globálny trh s LNG dosiahol v roku 2021 podľa Shellu 380 miliónov ton.