Washington 26. júla 2022 – Spojené štáty smerujú k prekonaniu marcového záväzku prezidenta Joea Bidena týkajúceho sa vývozu dodatočných 15 miliárd metrov kubických LNG do Európy v tomto roku. Vyplýva to z analýzy agentúry Reuters, ktorú spracovala spoločnosť Refinitiv, podľa ktorej by sa tento objem mal strojnásobiť.
Keď americký prezident Joe Biden v marci európskym lídrom prisľúbil, že pomôže zabezpečiť nové dodávky skvapalneného zemného plynu na kompenzáciu nedostatku v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, jeho prísľub sa stretával so skepticizmom.
Podľa Reuters aj preto, že americký LNG sektor už narážal na svoje exportné limity, ako aj preto, že svetovému trhu dominujú dlhodobé zmluvy, ktoré môžu diktovať, kam bude smerovať vyvážaný plyn napríklad počas nasledujúcich dvadsiatich rokov.
Ukazuje sa však, že Bidenov sľub mohol byť príliš skromný, tvrdí Reuters. Spojené štáty ako najväčší svetový producent zemného plynu sa v prvej polovici roku 2022 stal aj najväčším exportérom LNG na svete, uviedol v pondelok (25. 7.) americký Úrad pre energetické informácie (EIA).
Nárast je dobrou správou pre Bidenovu administratívu, ktorá sa snaží posilniť energetické väzby s Európou ako spôsob boja proti ruskému vplyvu. Ale vzhľadom na neukojiteľný celosvetový dopyt po zemnom plyne ide tento európsky dovoz na úkor chudobnejších krajín, ako je Pakistan a India, ktoré by mohli čeliť energetickým deficitom alebo by mohli byť prinútené k novým dohodám s Ruskom, konštatuje Reuters.
57 mld. m3 za 6 mesiacov roku 2022
Do júna tohto roku USA vyviezli približne 57 miliárd m3 plynu vo forme LNG, pričom 39 miliárd alebo 68 % smerovalo do Európy, ukazujú údaje spoločnosti Refinitiv. Za celý rok 2021 to bolo 34 mld. m3, resp. 35 % amerického vývozu.
To znamená, že počas prvých šiestich mesiacov roku 2022 už Spojené štáty poslali do Európy viac plynu ako za celý predchádzajúci rok. Ak bude export na starý kontinent pokračovať rovnakým tempom aj v druhej polovici roku 2022, celkový nárast oproti roku 2021 bude okolo 45 miliárd m3.
Tempo exportu sa však v júni spomalilo po požiari, ktorý zatvoril závod spoločnosti Freeport LNG, zabezpečujúci približne 20 % spracovania LNG v USA a ktorého plná prevádzka sa neočakáva do konca roka.
Ďalšou výzvou by mohla byť vysoko nadpriemerná atlantická hurikánová sezóna, uviedli analytici.
Vyššie zisky v Európe
Uvedený vývoj je aj dôsledkom toho, že dodávatelia sú ochotní zaplatiť zmluvné pokuty za nedoručenie do krajín ako Pakistan a presmerovanie nákladu do Európy, kde vysoká cena pokrýva pokutu aj zisk, konštatujú analytici.
Niektorí z nich, ktorí predtým tvrdili, že Bidenov cieľ je nedosiahnuteľný, teraz hovoria, že odvetvie, ktorému dominujú spoločnosti ako Cheniere Energy či TotalEnergies, sa ukázalo oveľa flexibilnejšie, ako očakávali. „Stalo sa oveľa flexibilnejším, než si väčšina ľudí myslela, že by mohlo byť ešte pred tromi mesiacmi. Ak musíte niečo urobiť, veci sa pohnú,“ povedal Henning Gloystein, riaditeľ pre energetiku a klímu v Eurasia Group.
Zvýšený dovoz do Európy zároveň znamenal pokles dovozu amerického LNG do krajin, ktoré platia menej. Napríklad Belgicko zaznamenalo nárast dovozu LNG z USA o približne 650 %, zatiaľ čo dovoz do Pakistanu podľa údajov analytikov klesol o 72 %.
Referenčné ceny plynu v Európe boli doteraz v roku 2022 v priemere 34,06 USD za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu) v porovnaní s 29,99 USD v Ázii a 6,12 USD v Spojených štátoch. Údaje ukázali, že priemerné ceny v roku 2021 boli 16,04 USD v Európe, 18,00 USD v Ázii a 3,73 USD v Spojených štátoch.
„Náklady pôjdu za trhovým dopytom,“ povedal v tejto súvislosti Ed Hirs, ekonóm pre energetiku z University of Houston.
Neistota pokračuje
Ruská februárová invázia posunula už aj tak vysoké ceny energie na rekordné úrovne a podnietila EÚ, aby sa zaviazala znížiť spotrebu ruského plynu v tomto roku o dve tretiny zvýšením dovozu z iných krajín a posilnením obnoviteľnej energie.
Napriek neočakávanému nárastu zo Spojených štátov sa EÚ stále nachádza v neistej pozícii, smerujúc do zimnej sezóny s vysokou spotrebou v čase, keď Rusko naďalej hrozí zadržiavaním dodávok plynu.
EÚ vyzvala členské štáty, aby v tejto súvislosti do marca znížili spotrebu plynu o 15 %.
Biden a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tiež oznámili plán na vytvorenie pracovnej skupiny na zníženie závislosti Európy od ruských fosílnych palív vrátane plynu.
Komisia je pripravená zabezpečiť, že EÚ bude schopná prijímať približne 50 miliárd m3 dodatočného LNG z USA aspoň do roku 2030 a USA sú na ceste k prekročeniu tohto čísla v tomto roku.
Analytici však tvrdia, že presun amerických nákladov nevydrží, pretože ázijské a juhoamerické ceny rastú, aby prilákali viac nákladu, a klienti sa obracajú na súdy s cieľom zabezpečiť si dodávky vyplývajúce zo zmlúv.
„Naozaj brutálna a krutá realita je, že Európa prepláca veľkú časť rozvíjajúcich sa trhov. Z dlhodobého hľadiska to nie je udržateľné a už to spôsobuje nedostatok energie v južnej Ázii,“ povedal Gloystein, podľa ktorého Európa „niečo musí dať“.