Madrid 12. augusta 2022 – Nové plynovodné prepojenie spájajúce Španielsko a Francúzsko by mohlo byť pripravené na prevádzku do ôsmich alebo deviatich mesiacov, uviedla v piatok španielska ministerka energetiky Teresa Riberaová. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že nové prepojenie, vzhľadom na jeho možný prínos pre strednú Európu, podporil aj nemecký kancelár Olaf Scholz.
„Toto nové prepojenie, tento plynovod, by mohlo fungovať približne o 8 alebo 9 mesiacov na južnej hranici, to znamená z Pyrenejí do Španielska,“ povedala ministerka v rozhovore pre španielsku stanicu TVE. Nové prepojenie medzi oboma krajinami si vyžaduje položenie ďalších potrubných segmentov plynovodu.
Zo Španielska do Francúzska aktuálne vedú len dva plynovody, Irún (cez Baskicko) a Larrau (cez Navarru). Tieto potrubia však majú nízku prepravnú kapacitu.
Francúzsky prevádzkovateľ plynovodov Terega, vlastnený talianskou spoločnosťou Snam a španielska spoločnosť Enagas predložili projekt plynovodu Midi-Catalonia (MidCat), resp. jeho predĺženia do Francúzska – South Transit East Pyrenees (STEP) v roku 2018. MidCat-STEP s kapacitou 8 mld. m3 ročne by viac ako zdvojnásobil objem plynu prepraveného cez Pyreneje.
Francúzske a španielske regulačné orgány ho v roku 2019, napriek podpore EÚ, odmietli s odôvodnením, že je príliš drahý (cca 500 mil. €), príliš zasahujúci do životného prostredia a nie nevyhnutný pre dodávky plynu do Francúzska a Európy.
Ruská invázia na Ukrajinu v Španielsku však zvýšila politickú podporu pre projekty nových plynovodov. Španielsky premiér Pedro Sanchez v apríli povedal, že je správny čas na podporu energetických prepojení medzi Španielskom, ktoré má najväčšiu kapacitu spätného splyňovania LNG v Európe, a zvyškom kontinentu, s cieľom nahradiť ruský plyn z iných zdrojov. Sanchez však zdôraznil, že za prepojenia musí zaplatiť Európa.
Generálny riaditeľ španielskej plynárenskej siete Enagas Arturo Gonzalo Aizpiri nedávno uviedol, že projekt plynovodu medzi Francúzskom a Španielskom by mohol byť dokončený za cenu 600 miliónov až 700 miliónov eur za 2 až 2,5 roka.
Mal by viesť z katalánskeho mesta Hostalric vzdialeného asi 100 kilometrov od francúzskych hraníc do francúzskej Barbairy neďaleko Carcassonne. Jeho výhodou by malo byť budúce napojenie na plynovod Medgaz z Alžírska, teda na krajinu, ktorá už dodáva 11 % plynu spotrebovaného v Európskej únii, rovnako ako preprava splyňovaného LNG z Alžírska či USA.
Nové prepojenie podporil aj O. Scholz
Do diskusie o novej plynovodnej trase sa vo štvrtok, s ohľadom na dodávky do strednej Európy, zapojil aj nemecký kancelár Olaf Scholz, podľa ktorého by plynovod spájajúci Pyrenejský polostrov so strednou Európou „výrazne uľahčil situáciu v zásobovaní“. Scholz dodal, že o tejto téme už hovoril s lídrami zo Španielska, Portugalska, Francúzska a Európskej komisie.
Portugalský premiér Antonio Costa reagoval, že Scholzove slová zvyšujú tlak na európske inštitúcie, aby túto situáciu raz a navždy odblokovali. Naznačil, že alternatívou k spojeniu cez Francúzsko by bol podmorský plynovod zo Španielska do Talianska. Portugalsko má rovnako ako Španielsko voľné kapacity na príjem LNG vo svojich dovozných termináloch, ale chýbajúce prepojenie so zvyškom kontinentu.
Španielsko-talianske prepojenie
V súvislosti s možnosťou vybudovania podmorského plynovodu medzi Španielskom a Talianskom podpísali Snam a Enagas v polovici mája dohodu o posúdení výstavby takéhoto projektu.
„Snam pracuje na prijatí potrebných iniciatív, aby prispel k energetickej bezpečnosti a podporil diverzifikáciu dodávok energie v Taliansku,“ povedal vtedy nový generálny riaditeľ Stefano Venier.
V prípade schválenia by plynovod mohol mať kapacitu až 30 miliárd kubických metrov ročne, uviedol Venier s tým, že výstavba plynovodu a jeho spustenie na mori je jednoduchšie ako na pevnine. Štúdia realizovateľnosti mala trvať tri až štyri mesiace.