Brusel 17. augusta 2022 – Európska únia plánuje päťnásobné zvýšenie finančnej podpory pre africkú vojenskú misiu v Mozambiku, keďže útoky tamojších islamistov ohrozujú plynové projekty, ktoré majú znížiť závislosť EÚ od dovozu ruských energií. Téme sa venovala agentúra Reuters, podľa ktorej o zvýšení podpory hovorí interný dokument EÚ.
Preukázané zásoby zemného plynu pri severnom pobreží Mozambiku sú po Nigérii a Alžírsku tretie najväčšie v Afrike. Odhadujú sa v biliónoch kubických stôp, čo je viac ako EÚ ročne dováža z Ruska. Už niekoľko rokov sú predmetom záujmu veľkých západných spoločností, ako sú Eni, ExxonMobil či TotalEenergies. Súčasťou ich plánov je aj vybudovanie obrovského exportného LNG terminálu, ktorý by mohol zásobovať aj Európu snažiacu sa nahradiť ruské dodávky.
Krok EÚ prichádza v čase, keď sa Západ snaží čeliť ruskému a čínskemu vplyvu v juhoafrickom štáte, tri roky po tom, ako ruská súkromná vojenská firma Wagner stiahla väčšinu svojich síl po sérii porážok od islamistických militantov napojených na Islamský štát.
Tí sa koncentrujú v najsevernejšej provincii krajiny Cabo Delgado bohatej na plyn, v blízkosti plánovaných LNG projektov v hodnote desiatok miliárd dolárov. Mozambik im čelí sa od roku 2017.
Juhoafrická vojenská misia a intervencia jednotiek z Rwandy dokázali od ich nasadenia v minulom roku obmedziť šírenie militantov. EÚ sa však obáva, že bez podpory vojenských zásahov môže Mozambik opäť stratiť kontrolu nad svojou severnou časťou. Situácia zostáva „veľmi nestabilná a v rôznych okresoch pokračujú menšie násilné útoky,“ uvádza sa v dokumente EÚ z 10. augusta, ktorý spracovala Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ), de facto ministerstvo zahraničných vecí EÚ.
Úrad odporúča do roku 2024 vynaložiť 15 miliónov eur z rozpočtu EÚ na misiu Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) zahŕňajúcu blok 16 afrických štátov, z ktorých pol tucta vyslalo svojich vojakov do Mozambiku.
Podľa dokumentu EÚ na summite SADC v Kinshase, ktorý začína v stredu, bude misia predĺžená o šesť alebo dvanásť mesiacov, pričom podpora zo strany Únie pre rwandskú misiu na Mozambiku bude tiež navrhnutá v nasledujúcich mesiacoch.
Hovorca EÚ potvrdil, že bola navrhnutá dodatočná finančná podpora pre misiu SADC, ale odmietol komentár, keďže vlády členských krajín EÚ o tejto záležitosti stále rokujú. Návrh potrebuje podporu 27 vlád, ktorých vojenskí experti by sa mali stretnúť na pravidelnom mítingu 25. augusta.
Zástupca SADC tiež potvrdil žiadosť o podporu EÚ, ale dodal, že kľúčová časť financovania bude naďalej v réžii krajín spoločenstva.
EÚ sa už zaviazala poskytnúť mozambickej armáde dodatočnú finančnú podporu vo výške 45 miliónov eur a misii SADC zatiaľ poskytla finančné prostriedky vo výške 2,9 milióna eur. Poskytovanie finančnej pomoci má tiež odradiť miestne orgány od opätovného hľadania pomoci v Rusku alebo v Číne. EÚ tiež podporuje výcvik vojenských síl Mozambiku prostredníctvom vlastnej obrannej misie v krajine.
Nová podpora by mala byť zameraná na „zariadenia, ktoré nie sú určené na poskytovanie smrtiacej sily“, vrátane radarov, detektorov mín, člnov a zdravotníckeho materiálu, uvádza sa v dokumente EÚ, a to napriek potrebe SADC na smrtiaci materiál.
Projekt vedený TotalEnergies
Francúzsky energetický gigant TotalEnergies vedie medzinárodné konzorcium na ťažbu plynu pri brehoch severného Mozambiku a jeho skvapalňovanie v exportnom termináli, ktorý je rozostavaný a po dokončení by mal dodávať LNG do Európy a Ázie.
Vo februári tohto roku šéf Totalu Patrick Pouyanne vyhlásil, že firma chce projekt v hodnote 20 miliárd dolárov reštartovať, po tom, ako ho v roku 2021 zastavila pre útoky islamistov na mesto Palma neďaleko lokality projektu, ktoré je domovom mnohých plynárov. TotalEnergies reagovala stiahnutím všetkých zamestnancov, vyhlásila vyššiu moc a zastavila všetky práce do obnovenia bezpečnosti.
„Mojím cieľom je reštart v roku 2022,“ konkretizoval Puyanne vo februári počas návštevy Mozambiku. Napriek oneskoreniam spôsobeným aktivitami militantov Total stále plánuje začať ťažbu v roku 2024.
Projekt v Mozambiku sa začal objavením obrovského množstva zemného plynu pri severnom pobreží v roku 2010, čo viedlo ku konečnému rozhodnutiu o investícii v hodnote 20 miliárd USD v roku 2019. Plány Totalu, ktorý odhaduje zásoby na 65 biliónov kubických stôp vyťažiteľného zemného plynu, zahŕňajú výstavbu dvoch produkčných liniek so schopnosťou expandovať až na 43 miliónov ton ročne (MTPA).
V Mozambiku sa angažuje aj talianska ropná a plynárenská spoločnosť ENI, ktorá očakáva, že tento rok začne s dodávkami z neďalekého morského plynového poľa prostredníctvom FSRU terminálu. Ten však dokáže spracovať len obmedzené množstvo plynu.