Singapur 1. augusta 2022 – Cena spotového skvapalneného zemného plynu (LNG) v Ázii sa minulý týždeň vyšplhala na doteraz najvyššiu úroveň v tomto roku, no klesajúci dopyt v regióne s najvyššou spotrebou ukazuje, že trh je stále poháňaný najmä európskou ruskou plynovou krízou. Dokazujú to aj údaje spoločnosti Kpler, podľa ktorých dovoz LNG do Ázie za prvých sedem mesiacov aktuálneho roka klesol o vyše 6 %, zatiaľ čo európsky vzrástol o viac ako 56 %. Téme sa venovala agentúra Reuters.
Týždenná ázijská spotová cena bola 29. júla odhadnutá na 42,50 USD za milión britských tepelných jednotiek (mmBtu), čím prekonala predchádzajúce maximum z roku 2022, ktoré bolo 40,50 USD, dosiahnuté 4. marca v dôsledku ruskej invázie na susednú Ukrajinu z 24. februára.
Cena stále nedosahuje rekordné maximum 48,30 USD za mmBtu z týždňa končiaceho sa 23. decembra, ale je tiež o približne 160 % vyššia ako v tom istom týždni v júli minulého roka a je o 1400 % vyššia ako úroveň z konca júla 2020.
Prudký nárast cien v Ázii nie je spôsobený silným dopytom z regiónu, v skutočnosti je to naopak, keďže dovoz v tomto roku klesol.
Pokles čínskeho, japonského aj kórejského dovozu
Dopyt po LNG bol obzvlášť slabý v Číne, pričom júlový dovoz analytici spoločnosti Kpler odhadli na 5,12 milióna ton, čo predstavuje pokles o 14,1 % v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2021.
Za prvých sedem mesiacov by mal čínsky dovoz LNG dosiahnuť 36,53 milióna ton, čo predstavuje pokles o 19,6 %, alebo 8,89 milióna ton, oproti rovnakému obdobiu roku 2021, odhadol Kpler.
Čína pritom minulý rok predbehla Japonsko na pozícii najväčšieho svetového dovozcu skvapalneného zemného plynu, tento rok je však na dobrej ceste primát vrátiť, hoci Japonsko tiež zaznamenalo pokles dovozu, ale nie v takom rozsahu ako Čína.
Jeho júlový dovoz z Japonska sa odhaduje na 6,72 milióna ton, čo je nárast zo 6,46 milióna za rovnaký mesiac v roku 2021. Za prvých sedem mesiacov tohto roka japonský dovoz klesol o 2,2 % na 44,5 milióna ton.
Južná Kórea, tretí najväčší nákupca LNG v Ázii, tiež zaznamenáva nižší dopyt po LNG s medziročným poklesom dovozu o 4,8 %, pričom počet prichádzajúcich nákladov v júli by mal dosiahnuť 3,34 milióna, čo je oproti rovnakému mesiacu minulého roka pokles o 20 %.
India, štvrtý najväčší dovozca LNG v regióne, v júli doviezla 1,8 milióna ton, medziročne o 5,8 % menej, zatiaľ čo dovoz za prvých sedem mesiacov klesol o 11,8 % na 12,44 milióna.
Celkovo odhaduje spoločnosť Kpler dovoz LNG do Ázie za prvých sedem mesiacov na 154,46 milióna ton, čo je o 6,1 % menej ako v rovnakom období minulého roka.
Vysoké ceny spotových aj dlhodobých kontraktov fixovaných na ropu pravdepodobne najviac prispeli k slabšiemu dopytu po LNG v Ázii.
Krajiny v regióne sa s nimi vyrovnávali aj využívaním iných palív. Čína zvýšila domácu produkciu a spotrebu uhlia, zatiaľ čo Japonsko a Južná Kórea sa pri výrobe elektriny okrem uhlia zameriavajú aj na jadro.
Európsky dopyt stále rastie
Hoci ázijský dopyt po LNG klesá, európsky naďalej rastie, pretože kupujúci vidia LNG ako alternatívu k aktuálne neistým dodávkam cez ruské plynovody.
Dovoz LNG do Európy dosiahol za prvých sedem mesiacov roka 71,83 milióna ton, čo je o 56,1 % viac ako v rovnakom období v roku 2021, uvádza Kpler.
Pokiaľ ide o objem, dodatočných 25,81 milióna ton dopytu v Európe prevyšuje stratu Ázie vo výške 10,08 milióna ton, čo poskytuje jasný obraz o tom, prečo ceny LNG zostávajú na extrémne vysokých úrovniach.
Globálny export sa za prvých sedem mesiacov zvýšil o niečo vyše 10 miliónov ton na 234,83 milióna LNG, keďže jeho producenti sa snažia maximalizovať produkciu a minimalizovať výpadky.
Celkový obraz však stále ukazuje veľmi napätý trh, ktorý čelí značným rizikám smerom k zime na severnej pologuli, pričom dodávky do Európy cez ruské plynovody predstavujú veľký otáznik.
Ruský export LNG bol zatiaľ vojnou na Ukrajine do značnej miery neovplyvnený, aj keď došlo k určitým presunom medzi kupujúcimi, pričom Čína odobrala viac a Európa postupne uvoľnila náklady.
Moskva však trvá na zmenách platobných metód a tiež plánuje prevziať plnú kontrolu nad spoločnosťou Sachalin Energy, ktorá prevádzkuje zariadenie na LNG Sachalin-2, ktoré zase dodáva približne 10 % dovozu LNG do Japonska.
Zatiaľ čo ruský LNG bude pravdepodobne naďalej prúdiť a nájde si kupcov, je tiež pravdepodobné, že súčasné napätie na trhu bude pokračovať, čo si možno vynúti ďalší pokles dopytu v niektorých ázijských krajinách.