Canberra 2. augusta 2022 – Austrália v pondelok (1. 8) uviedla, že sa rozhodne, či obmedzí vývoz skvapalneného zemného plynu (LNG), po tom, ako Austrálska komisia pre hospodársku súťaž a spotrebiteľov (ACCC) vyzvala na obmedzenie a varovala, že jeden z najväčších svetových dodávateľov paliva by mohol v budúcom roku čeliť výpadkom dodávok a prudko stúpajúcim cenám. Informovala o tom agentúra Reuters.
ACCC varovala, že je potrebný dodatočný plyn na kompenzáciu klesajúcej produkcie na morských poliach, ktoré dlho zásobujú ľudnaté východné pobrežie, kde žije takmer 90 % austrálskej populácie.
Ministerka zdrojov Madeleine Kingová uviedla, že pred prijatím rozhodnutia v októbri sa poradí s vývozcami LNG a austrálskymi obchodnými partnermi. Austrália v súčasnosti súperí s Katarom a Spojenými štátmi o pozíciu najväčšieho svetového vývozcu LNG.
Rozhodnutie by podľa Reuters mohlo ovplyvniť dodávky paliva a ceny v roku 2023 pre globálnych spotrebiteľov, ktorých už trápia prerušenia dodávok plynu v dôsledku vojny na Ukrajine. Nedostatok je v celosvetovom meradle malý, ale výzva na presmerovanie nákladu z exportného trhu prispeje k obavám z rastúceho nedostatku energie, dodala agentúra.
Obmedzenia exportu by s najväčšou pravdepodobnosťou ovplyvnili spoločný podnik Gladstone LNG pod vedením Santos Ltd, ktorého partnermi sú TotalEnergies SA, Korea Gas Corp (KOGAS) a malajzijský Petronas.
Výzvu na obmedzenie obsahovalo odporúčanie ACCC, aby vláda aktivovala austrálsky mechanizmus dodávok plynu. Opatrenie zavedené v roku 2017 môže byť použité na to, aby prinútilo vývozcov LNG na východnom pobreží presmerovať plyn na domáci trh s cieľom predísť výpadkom. „Naša najnovšia správa o plyne zistila, že vyhliadky pre trh s plynom na východnom pobreží sa výrazne zhoršili,“ uviedla vo vyhlásení predsedníčka ACCC Gina Cass-Gottliebová.
Komisia zistila, že exportéri LNG pravdepodobne stiahnu z domáceho trhu viac plynu, ako plánujú dodať. V súčasnosti sa očakáva nedostatok 56 petajoulov, čo zodpovedá približne 10 % dopytu alebo celkovo 14 nákladom LNG. Podľa údajov Refinitiv Eikon Austrália tento rok zatiaľ vyvážala v priemere 100 nákladov mesačne.
ACCC nielenže varovala pred nedostatkom v roku 2023, ale tiež uviedla, že „silne nabáda vývozcov LNG, aby okamžite zvýšili svoje dodávky na austrálsky trh“.
Vláda pod tlakom
Globálna kríza v dodávkach plynu sa zhoršila v dôsledku rusko-ukrajinského konfliktu. Nákupcovia LNG v Európe a Ázii súťažia o dodávky, ktoré nahradia ruský plyn, čím zvyšujú ceny a vedie austrálskych producentov k exportu nezazmluvneného plynu.
Správa ACCC prichádza po prudkom náraste dopytu po plyne na výrobu elektriny – v dôsledku výpadkov uhoľných elektrární – a na vykurovanie. Raketový dopyt vyvolal prudký nárast cien plynu aj elektriny a takmer viedol k výpadkom prúdu vo východnej Austrálii počas júna.
Zistenia zvyšujú tlak na novozvolenú labouristickú vládu, aby posilnila miestne dodávky plynu. Rastúce ceny viedli výrobcov závislých od plynu k hrozbám zatvorenia závodov a rušenia pracovných miest.
„Je dôležité, aby naše domáce dodávky plynu boli bezpečné a za konkurencieschopné ceny, najmä keď sú domácnosti a podniky pod extrémnym tlakom,“ povedal minister financií Jim Chalmers.
Lobistická skupina plynárenského priemyslu v reakcii na výzvu ACCC zdôraznila, že vývozcovia LNG majú pre domáci trh k dispozícii 167 PJ nekontrahovaného plynu. „Je to viac než dosť plynu na to, aby sa zabezpečilo, že nedôjde k žiadnemu výpadku,“ uviedol vo vyhlásení Damian Dwyer, výkonný riaditeľ Austrálskej asociácie pre výrobu a prieskum ropy.
Ministerka zdrojov Kingová v pondelok predĺžila austrálsky domáci plynový bezpečnostný mechanizmus do roku 2030. Povedala, že sa tiež snaží posilniť toto opatrenie, prípadne vrátane cenového spúšťača.
Správa ACCC podľa Kingovej vyvoláva otázky týkajúce sa „spoločenskej licencie“ vývozcov, pretože záväzok výrobcov LNG zásobovať domáci trh od roku 2017 neustále klesal. „Producenti plynu vedia, že ich to usvedčuje,“ povedala ministerka.
Súčasne však dodala, že nemá zmysel snažiť sa o zrušenie dlhodobých zmlúv, ktoré podporili rozvoj masívneho exportného priemyslu LNG. „Chceme mať aj naďalej povesť spoľahlivého obchodného partnera,“ uviedla Kingová.
Podľa analytikov bude ministerka čeliť tlaku ostatných spolustraníkov, aby ochránila pracovné miesta pre výrobcov závislých od plynu.
„Očakávame, že vláda môže vyhlásiť nedostatok plynu v roku 2023 a sprísniť regulačný rámec, ale nakoniec sa bude snažiť o „dobrovoľný“ výsledok, v rámci ktorého budú producenti LNG v Queenslande súhlasiť s udržaním zásobovania trhu v prípade akýchkoľvek výpadkov v budúcom roku,“ povedal analytik Credit Suisse Saul Kavonic.