Berlín 21. júla 2022 – Rusko vo štvrtok po 10-dňovej údržbe obnovilo dosávky plynu cez svoj najväčší plynovod do Nemecka, Nord Stream 1. Podľa agentúry Reuters o tom informoval hovorca firmy Nord Stream AG, prevádzkovateľa plynovodu.
„Sme v procese obnovovania prepravy plynu. Dosiahnutie nominovaných objemov prepravy môže trvať niekoľko hodín,“ povedal pre agentúru Reuters hovorca pre Reuters, podľa ktorého web spoločnosti v čase 06:00 – 07:00 SEČ uvádzal fyzické toky na úrovni 21.388.236 kwh/h.
Pre agentúru DPA hovorca Nord Stream AG povedal, že plynovodom by sa mali prepravovať podobné objemy ako pred jeho údržbou, teda cca 67 miliónov kubických metrov denne. To predstavuje približne 40 % maximálnej kapacity tejto prepravnej trasy, ktorá je 55 miliárd metrov kubických ročne.
Deklarované objemy sa však môžu počas dňa meniť. Šéf nemeckého sieťového regulátora Bundesnetzagentur Klaus Müller povedal, že k tejto situácii došlo aj v stredu (20. 7.), keď Gazprom zmenil rezerváciu kapacity a znížil predtým rezervovaný objem. Podľa Müllera bude na základe údajov Gazpromu prúdiť 30 % kapacity plynovodu.
Hovorca rakúskej spoločnosti OMV uviedol, že Gazprom signalizoval vo štvrtok dodávku približne 50 % dohodnutých objemov plynu, čo je na úrovni pred odstávkou.
Talianska spoločnosť Eni vo štvrtok uviedla, že od Gazpromu dostane približne 36 miliónov kubických metrov plynu, čo je nárast oproti dennému priemernému objemu za posledných 10 dní. Eni doplnila, že dostáva približne 21 miliónov metrov kubických denne, pred údržbou plynovodu to bolo približne 32 miliónov kubických metrov.
Európska únia a viaceré jej členské štáty na čele s Nemeckom sa obávali, že Rusko po odstávke už dodávky cez Nord Stream 1 neobnoví, keďže ich znižuje už niekoľko mesiacov v dôsledku sporu so Západom o sankciách uvalených na Moskvu za februárovú inváziu na Ukrajinu.
V polovici júna Rusko znížilo toky plynu cez plynovod na 40 % kapacity, pričom ako dôvod uviedlo meškanie servisu turbíny spoločnosťou Siemens v Kanade, ktorá odmietala technológiu uvoľniť vzhľadom na sankcie proti Rusku. Po intervencii Nemecka udelila Kanada výnimku na vrátenie turbíny, podľa Reuters však nie je jasné, kedy zariadenie dorazí na miesto určenia.
Európska únia, ktorá žiada naplnenie zásobníkov pred zimou na 80 %, v stredu vyzvala členské štáty, aby do marca znížili spotrebu plynu o 15 % v súvislosti s ďalšími varovaniami prezidenta Vladimira Putina o budúcich ruských dodávkach.