Bratislava 5. marca 2020 – Nízkouhlíkovú stratégiu rozvoja SR do roku 2030 s výhľadom do roku 2050 schválila na svojom rokovaní slovenská vláda. Jej cieľom je načrtnutie možnosti pre ucelený dlhodobý 30-ročný strategický výhľad prechodu na nízkouhlíkové hospodárstvo, ktoré bude zavŕšené dosiahnutím klimatickej neutrality v roku 2050.
Návrh nízkouhlíkovej stratégie vznikol v spolupráci so Svetovou bankou a Aténskou technickou univerzitou. Na mieru Slovenska boli vygenerované komplexné klimatické modely, ako dosahovať klimatickú neutralitu. Náklady na nízkouhlíkovú transformáciu Slovenska budú v rokoch 2020 až 2040 predstavovať 1,8 percenta HDP ročne.
„Slovenská republika si plne uvedomuje závažnosť a rozsah hrozby menom zmena klímy. Aj z tohto dôvodu sa Slovensko, ako aj celá Európska únia a desiatky iných štátov na celom svete, zaviazalo dosiahnuť klimatickú neutralitu už v roku 2050,“ uvádza sa v materiáli, ktorý prináša viaceré konkrétne opatrenia.
Navrhuje prijatie zákona o zmene klímy so záväzným cieľom pre rok 2050, nastavuje pravidlá pre obmedzenie fosílnych palív či podporu hromadnej dopravy. Kľúčové je i zachytávanie a využívanie všetkého odpadového tepla z priemyselných a energetických procesov, dôkladná aplikácia princípu „znečisťovateľ platí“, podpora lokálnych potravín či zavádzanie zdieľania bicyklov. Ďalšími bodmi sú podpora biohospodárstva, zalesňovanie poľnohospodársky nevyužívanej pôdy aj obnova rašelinísk a mokradí.
Vláda schválila aj Národný program znižovania emisií, ktorý má prispieť k zlepšeniu kvality ovzdušia a zníženiu emisií. Cieľová hodnota na rok 2030 predstavuje zníženie emisií oxidu siričitého o 82 percent, oxidov dusíka o 50 percent, nemetánových prchavých organických zlúčenín o 32 percent, amoniaku o 30 percent a prachových častíc s priemerom menej ako 2,5 mikrometra o 49 percent oproti roku 2005.