Kyjev 27. mája 2020 – Ukrajinský prevádzkovateľ prepravnej siete GTSOU je lídrom implementácie sieťových pravidiel o výmene a zverejňovaní údajov stranami, ktoré nie sú členmi EÚ. Naopak, niekoľko prevádzkovateľov zo strednej a východnej Európy v tomto smere zaostáva. Vyplýva to zo správy európskeho Energetického spoločenstva. Informuje o tom portál argusmedia.com

Správa sa týkala 20 prepojovacích bodov prevádzkovaných zmluvnými stranami mimo EÚ – Ukrajina, Srbsko, Moldavsko, Albánsko, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Čierna Hora, Severná Macedónsko a Gruzínsko. Albánsko, Kosovo a Čierna Hora trh s plynom nemajú a Gruzínsko, hoci je zmluvnou stranou, je oslobodené od cezhraničných pravidiel EÚ týkajúcich sa plynu.

Na štrnásť bodov sa už vzťahujú dohody o prepojení. Spoločnosť GTSOU podpísala v minulom roku tri dohody, ktoré sa týkajú siedmich bodov. Dohody pokrývajú hranice krajiny so Slovenskom, Poľskom a Moldavskom. Podľa Energetického spoločenstva však GTSOU a rumunský prevádzkovateľ Transgaz ešte musia uzavrieť dohody pre hraničné body Isaccea 2 a 3, ako aj pre Tekovo-Mediesu Aurit. Potrebné sú aj dohody o prepojení pre moldavsko-rumunskú hranicu v Ungheni a severo-macedónsko-bulharskú hranicu pri Zdilove.

Všetky ukrajinské dohody o prepojení podľa správy zahŕňajú pravidlá, ktoré zabezpečujú „kontrolovateľné, presné, predvídateľné a efektívne“ toky plynu cez prepojovacie body, ako aj pravidlá prepravy dodávok cez prepojovacie body a minimalizáciu odchýlok vyplývajúcich z procesu párovania. Dohody sa vzťahujú aj na pravidlá týkajúce sa množstva a kvality plynu.

Niektoré zmluvné strany, ktoré nie sú členmi EÚ, musia stále úplne transponovať sieťový predpis o interoperabilite a výmene údajov. Národné regulačné orgány musia prevziať zodpovednosť za dohľad nad vykonávaním týchto pravidiel EÚ, uviedlo Energetické spoločenstvo. Srbský štátny podnik Srbijagas sa musí dohodnúť na výmene údajov a pravidlách zhody so susednými prevádzkovateľmi.

Dodržiavanie pravidiel výmeny a zverejňovania údajov je podľa správy nízke u všetkých prevádzkovateľov s výnimkou GTSOU. Dôvodom je najmä nedostatok konzultácií s používateľmi siete o riešeniach na výmenu údajov a preto, že vybrané riešenia neboli schválené vnútroštátnymi regulačnými orgánmi, ako to vyžaduje regulácia EÚ.