Praha 30. decembra 2020 – Uhoľné elektrárne v Česku z veľkej časti nahradia elektrárne na zemný plyn. Vyplýva to z prognózy „Hodnotenie zdrojovej primeranosti elektrizačnej sústavy ČR do roku 2040“ z dielne prevádzkovateľa českej prenosovej sústavy, spoločnosti ČEPS. Na zaistenie bezpečnosti a spoľahlivosti dodávok elektriny bude podľa nej potrebné postaviť veľké paroplynové bloky s výkonom 2400 megawattov (najväčšia česká paroplynová elektráreň v Počeradoch má výkon 840 MW). Informoval o tom portál hrot.cz.
Nové elektrárne by mali byť postavené postupne do roku 2038, teda podľa odporúčania vládnej Uhoľnej komisie do skončenia prevádzky posledného uhoľného bloku.
ČEPS očakáva rýchlejší prechod od uhlia k plynu v prípade menších teplární a závodných elektrární, kde by mali plynové zdroje s celkový elektrickým výkonom zhruba 1000 MW nahradiť uhoľné kotly už pred rokom 2030.Naopak, prognóza očakáva pomalší odklon od uhlia v prípade veľkých elektrární a niektorých teplární (Kladno, Mělník, Komořany či Opatovice).
Podľa koncepčného scenára, v ktorom ČEPS počíta s koncom uhoľnej energetiky k roku 2038, zabezpečia jadrové elektrárne 48 % elektriny, plynové elektrárne (vrátane teplární a závodných zdrojov) dodajú takmer 30 %. Zhruba 22 % zaistia OZE, najmä slnko a vietor.
Alternatívou tohto scenára je tzv. progresívny scenár, ktorý počíta s odstavením uhoľných blokov do roku 2033 a intenzívnejšou výstavbou veterných a fotovoltaických elektrární. Podľa ČEPS-u by však v takom prípade bolo potrebné postaviť spoľahlivé záložné zdroje (pravdepodobne na zemný plyn) v rozsahu až 3600 MW. Takéto riešenie by bolo nákladnejšie a nepriaznivo by sa prejavilo v cenách elektriny pre koncových spotrebiteľov.