Ankara 12. augusta 2020 – Turecko do konca mesiaca vydá licencie na prieskum a ťažbu plynu vo východnej časti Stredozemného mora, uviedol v utorok (11. 8.) jeho minister zahraničných vecí Mevlut Cavusoglu, ktorý ešte viac zvýšil napätie s Gréckom. Informovala o tom agentúra Reuters s tým, že krok Turecka môže ďalej zvýšiť napätie v regióne

„Naše odhodlanie sa nezmenilo,“ povedal novinárom a dodal, že krajina v tejto otázke nepristúpi na žiadny kompromis.

V pondelok Turecko vyslalo prieskumné plavidlo do spornej oblasti, čím ukončilo krátke obdobie pokoja sprostredkované Nemeckom. Ankara vyhlásila, že námorná dohoda, ktorú Grécko podpísalo minulý týždeň s Egyptom, ukázala, že Aténam nemôže dôverovať, a prisľúbila pokračovať v prieskume vôd, na ktoré si robia nárok aj Grécko a Cyprus.

Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias vyzval Turecko, aby okamžite opustilo grécky kontinentálny šelf. „Atény budú brániť svoje práva,“ uviedol. Podľa informácií z úradu premiéra krajina požiada o mimoriadne zasadnutie Rady pre zahraničné veci Európskej únie.

EÚ aj USA vyzvali obe strany na dialóg a obnovenie rokovaní, ktoré boli minulý týždeň prerušené. „Posledný vývoj je mimoriadne znepokojujúci,“ uviedol hovorca Európskej komisie pre zahraničné veci Peter Stano.

Obe členské krajiny NATO sa sporia o nároky na zdroje fosílnych palív vo východnej časti Stredozemného mora na základe protichodných názorov na to, ako ďaleko siahajú ich kontinentálne šelfy.

Turecko tvrdí, že má najdlhšie pobrežie na východe Stredozemného mora, ale je obmedzované úzkym pásom pobrežných vôd vzhľadom na množstvo malých gréckych ostrovov v blízkosti jeho pobrežia. Grécko a ďalšie štáty regiónu sa pri obhajobe svojich námorných hraníc odvolávajú na dohodu OSN.