Atény/Ankara 26. augusta 2020 – Turecko a Grécko sú pripravené na dialóg, ktorý by mal upokojiť stupňujúci sa spor o energetické zdroje vo východnom Stredomorí. Uviedli to po stretnutiach s nemeckým ministrom zahraničných vecí Heikom Maasom, pričom však zdôraznili, že svoje práva v regióne budú brániť. V oblasti sa budú konať vojenské cvičenia oboch krajín. Informovala o tom agentúra Reuters a portál newscyprus.com.
„Na oboch stretnutiach v Aténach aj v Ankare som počul, že jediný spôsob, ako dosiahnuť porozumenie, je začať dialóg, v ktorom budú predložené stanoviská oboch strán,“ uviedol Maas na tlačovej konferencii v Ankare.
Turecko a Grécko v posledných týždňoch uskutočnili vojenské cvičenia a ich vojenské fregaty sa dokonca dostali do ľahkej kolízie. Maas prirovnal spor k „hraniu sa s ohňom“ a varoval, že „každá malá iskra môže viesť ku katastrofe“.
„Nikto nechce urovnať tento konflikt vojensky, to by bolo absolútne šialenstvo,“ povedal po rozhovore s tureckým ministrom zahraničných vecí Mevlutom Cavusogluom.
Napriek vyjadreniu pripravenosti na dialóg Cavusoglu uviedol, že k nemu môže dôjsť iba v prípade, že sa Grécko vzdá svojich „maximalistických požiadaviek“ a dodal, že nie je realistické očakávať, že Turecko sa vzdá svojich práv pod hrozbou sankcií.
Grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias vyhlásil, že Grécko chce diskutovať s Tureckom, ale nie „pod hrozbou“. Atény sú podľa neho pripravené brániť svoje práva. Dodal, že spor je vecou celej EÚ a jej bezpečnosti.
Grécke, cyperské, talianske a francúzske námorné sily uskutočnia od 26. do 28. augusta západne od Cypru spoločné cvičenie. Informoval o tom portál newscyprus.com. Turecko sa v rovnakom čase chystá na vlastné cvičenie.
Na základni Andreasa Papandrea v Pafose pristáli tri francúzske bojové lietadlá Rafale a tri grécke bojové lietadlá F-16 v súvislosti s leteckým cvičením, na ktorom sa zúčastní aj cyperská národná garda. Súčasťou cvičení bude aj francúzska námorná fregata Lafayette.
Grécko a Turecko sa v posledných mesiacoch dostali do sporu pre svoje námorné hranice a práva na ťažbu nerastných surovín, najmä zemného plynu v okolí Cypru, v oblasti, ktorú si nárokujú obe strany.