Larnaka 22. augusta 2022 – Energetické spoločnosti TotalEnergies a ENI ohlásili významný objav zemného plynu vo vrte Cronos-1 v cyperskom Bloku 6, ktorý má obsahovať niekoľko kvalitných zásobníkov vo vrstve hrubej viac ako 260 metrov. Nálezisko by malo obsahovať približne 70 miliárd kubických metrov. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Tento úspešný prieskumný vrt v Cronos-1 je ďalšou ilustráciou vplyvu našej prieskumnej stratégie, ktorá je zameraná na objavovanie zdrojov s nízkymi technickými nákladmi a nízkymi emisiami uhlíka, s cieľom prispieť k energetickej bezpečnosti vrátane poskytnutia dodatočných zdrojov dodávok plynu do Európy. “, povedal Kevin McLachlan, senior viceprezident pre prieskum v TotalEnergies.

Spoločnosti plánujú vŕtanie ďalšieho prieskumného vrtu v Bloku 6, aby preskúmali ďalšie významné zdroje a vyhodnotili najlepšie možnosti rozvoja.

TotalEnergies vlastní v bloku podiel 50 %, rovnako ako ENI, ktorá je jeho prevádzkovateľom. Na Cypre je TotalEnergies prítomná aj v ďalších šiestich morských blokoch s podielmi od 20 do 50 %.