Bratislava 29. mája 2020 – Tepláreň v Žiari nad Hronom plánuje nahradiť takmer 30-ročný kotol na uhlie dvojicou nových plynových horúcovodných kotlov s inštalovaným výkonom po 10 MWt. Podľa oznámenia prevádzkovateľa, spoločnosti Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s., na Informačnom portáli rezortu MŽP SR má zmena priniesť zníženie emisií pevných častíc o 90 %. Informáciu priniesol energie-portal.sk.
„Cieľom zmeny navrhovanej činnosti je v rámci jestvujúcej prevádzky teplárne prevádzkovanej spol. Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s. zameranej na výrobu a distribúciu tepla a elektrickej energie výmena existujúceho kotla K7 dvojicou nových horúcovodných kotlov pre účely zabezpečenia plnenia environmentálnych štandardov,“ píše sa v oznámení s tým, že nové kotly majú slúžiť ako záložný zdroj hlavnej energetickej jednotky, ktorou bude aj naďalej kotol K6 využívajúci biomasu.
Zmena podľa spoločnosti prinesie výrazný pokles spotreby uhlia, ktoré sa už v teplárni nebude využívať na energetické účely. Dôvodom na rozsiahlu investíciu je najmä sprísňovanie environmentálnych štandardov. Starý kotol ročne spálil okolo 5600 ton uhlia. Od 1. januára 2023 ho nebude možné prevádzkovať v aktuálnej palivovej konfigurácii, keďže vypúšťané emisie pri jeho prevádzke budú prekračovať povolené emisné limity, ozrejmuje oznámenie.
Ekologizácia uhoľného kotla, ktorý je v prevádzke od roku 1992, je podľa spoločnosti vzhľadom na jeho veľkosť a konštrukciu neekonomická a následná prevádzka by ani napriek vysokým investíciám nebola rentabilná. Prechod na zemný plyn má bude podľa spoločnosti naopak z dlhodobého hľadiska výhodný.
Veolia Utilities v oznámení vyzdvihla dostupnosť a nákladovú výhodnosť zemného plynu, rovnako ako skutočnosť, že environmentálne a energetické parametre zemného plynu sú v porovnaní s ostatnými fosílnymi palivami takmer bezkonkurenčné.
„Imisné zaťaženie okolitých lokalít od zdrojov znečisťovania ovzdušia prevádzkovaných spoločnosťou Veolia Utilities Žiar nad Hronom, a.s. znečisťujúcimi látkami sa podľa rozptylovej štúdie po zmene navrhovanej činnosti signifikantne zníži, v prípade imisií SO2 o 100 % (prakticky na nulové hodnoty) a pri PM10 až o cca 90 % súčasného stavu. Náhrada kotla K7 za nové horúcovodné plynové kotly HK1 a HK2 teda pozitívne prispeje k zlepšeniu kvality ovzdušia v predmetnom území,“ konštatuje
Veolia Utilities .