Káhira 2. decembra 2020 – Talianska energetická skupina Eni uzavrela dohody so španielskou plynárenskou spoločnosťou Naturgy a egyptskými partnermi, ktoré by mali pomôcť obnoviť prevádzku LNG terminálu v prístavnom meste Damietta do prvého štvrťroka budúceho roka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Predchádzajúca, aprílová dohoda uzavretá medzi Eni, Naturgy a egyptskou vládou stroskotala pre nesplnenie niektorých podmienok.

Nová dohoda, ktorá si ešte vyžaduje schválenie orgánov Európskej únie, ako aj splnenie ďalších podmienok, umožní spoločnosti Eni rozšíriť svoje LNG portfólio a posilniť pozíciu vo východnom Stredomorí.

Naturgy uviedla, že v rámci dohody dostane sériu hotovostných platieb v celkovej hodnote okolo 600 miliónov dolárov, na základe čoho sa stiahne z Egypta a ukončí pôsobenie spoločného podniku s Eni.

Eni, jeden z najväčších zahraničných producentov ropy a zemného plynu v Afrike, objavil v roku 2015 vôbec najväčšie egyptské plynové pole Zohr a ďalšie aktíva má v Stredozemnom mori.

Rovnako ako iné veľké spoločnosti, aj spoločnosť Eni sa snaží o dekarbonizáciu svojho biznisu a v tejto súvislosti považuje LNG a zemný plyn za dôležité prechodové zdroje.

Závod Damietta vlastnil z 80 % Union Fenosa Gas (UFG), spoločný podnik Eni a Naturgy, zvyšok bol rovnomerne rozdelený medzi Egyptský holding pre zemný plyn (EGAS) a egyptskú spoločnosť General Petroleum Corporation (EGPC).

Podľa utorkovej dohody bude závod z 50 % vlastniť Eni, 40 % pripadne EGAS-u a 10 % EGPC.

Eni tiež uviedla, že prevezme od UFG marketing zemného plynu v Španielsku a posilní jeho prítomnosť na európskom trhu.