Bratislava 17. apríla 2020 – Vyšším zapojením domácností do centrálneho vykurovania môže Slovensko splniť svoje záväzky na zníženie emisií do roku 2030. Systémy centrálnych zdrojov tepla (CZT) v mestách sú jedným z najúčinnejších riešení na znižovanie emisií a spotreby prírodných palív v mestách a domácnostiach, upozornil predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš.

„Pomocou prostriedkov EÚ a dobre nastavených budúcich operačných programov sa nám môže podariť naplniť klimatický plán. Systémy CZT budú pre mestá nenahraditeľnou súčasťou. Aj pre občanov je lepšie mať  na periférii mesta jednu tepláreň, ktorá je pod prísnym dohľadom ekologických noriem, v porovnaní s nekontrolovanými komínmi v každom dome,“ uviedol Janiš.

Takmer 27.000 slovenských domácností, ktoré používajú vlastné kúrenie, by sa podľa odborníkov mohlo bez väčších problémov pripojiť do systému CZT. Objem vyprodukovaných emisií stúpa práve v domácnostiach, ktoré nie sú súčasťou centrálneho systému vykurovania, čo súvisí so spaľovaním tuhých palív, najmä dreva.

Slovensku hrozí, že do roku 2030 nesplní cieľ zníženia emisií oxidov dusíka a oxidu siričitého, hoci podľa meraní z roku 2017 klesli oproti roku 2005 o 40 resp. 69 %. „To znamená, že Slovensko musí prijať dodatočné opatrenia, aby splnilo redukčné záväzky a musí sa zamerať najmä na vykurovanie, dopravu a poľnohospodárstvo,“ dodal SZVT.