Singapur 3. septembra 2020 – Objem aktuálne budovaných globálnych kapacít na spätné splyňovanie skvapalneného zemného plynu stúpne tento rok na 144 miliónov ton ročne (mmtpa), teda na 10-ročné maximum. Podľa výskumnej a konzultačnej firmy Wood Mackenzie by sa o to mali zaslúžiť najmä projekty v Číne. Informovala o tom agentúra Reuters.
K nárastu globálnej kapacity by malo prispieť 33 nových terminálov s celkovou kapacitou 92,8 mmtpa, ktoré sú vo výstavbe, a ďalších 51 mmtpa kapacity, o ktorú sa zvýšia existujúce terminály, uviedol WoodMac.
Čína, ktorá je po Japonsku druhým najväčším dovozcom LNG na svete, predstavuje viac ako jednu tretinu alebo 52,6 mmtpa novej kapacity vrátane 10 nových terminálov.
India buduje päť nových terminálov (20 mmtpa), zatiaľ čo Európa by mohla do roku 2025 pridať dodatočných 13 mmtpa z projektov v Holandsku, Poľsku, Francúzsku, Grécku a Spojenom kráľovstve.
Zatiaľ čo pandémia koronavírusu bránila výstavbe a mohla viesť k možnému oneskoreniu nových projektov, očakáva sa, že sedem nových terminálov príjme tento rok konečné investičné rozhodnutie (FID), uviedol WoodMac.
Cyperské LNG a čínske Yantai LNG a Tianjin LNG oznámili FID v prvej polovici roku 2020. Štyri terminály majú dobré šance dosiahnuť ho do konca roka: Alexandropoulos LNG vo východnom Grécku, hongkonský LNG, terminál Vila do Conde z Golaru v severnej Brazílii a Puerto Sandino v Nikarague, konkretizoval riaditeľ výskumu vo WoodMac Giles Farrer.
Rozvoj LNG projektov zaznamenáva aj juhovýchodná Ázia, konkrétne Vietnam a Mjanmarsko, ktoré dokončili terminály v rekordnom čase, aby zabránili nedostatku energie.