Bratislava 15. júla 2020 – Med od včiel z vlastných úľov, stočený priamo v areáli SPP pod odborným dohľadom renomovanej včelárky Heleny Prokovej Mališovej sa v utorok (14. 7.) stal výsledkom projektu spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP), s názvom „neSPPíme, bzučíme“. Informoval o ňom hovorca SPP Ondrej Šebesta.

Cieľom projektu je podporiť včelárov a ekologické včelárstvo na Slovensku a zároveň upriamiť pozornosť zamestnancov aj zákazníkov SPP na ochranu života včiel, ako aj na otázku ochrany životného prostredia a udržateľnosti.

„Kde nie sú včely, tam nie je život. To počúvame v našom okolí veľmi často. Som rád, že SPP, uvedomujúc si svoju spoločenskú zodpovednosť a narastajúci význam ochrany životného prostredia a biodiverzity, môže týmto projektom prispieť k diskusii o potrebe ochrany včiel nielen na Slovensku a zároveň podporiť vzdelávanie v tejto oblasti,“ uviedol Milan Urban, predseda predstavenstva SPP.

Spoločnosť realizuje projekt „neSPPíme, bzučíme“ spoločne s Neziskovou organizáciou EF. Ako uviedla jej riaditeľka Eva Guliková, medobranie je jednou z jeho aktivít. „Ešte začiatkom roka sme umiestnili štyri včelie rodiny vo včelnici v Devíne. A začiatkom leta sme dva úle osadili priamo na streche z jednej z budov SPP. Med z našej produkcie, ako aj medy našich zamestnancov – včelárov, ktorí sa prihlásili do internej súťaže o najlepší med, chceme v spolupráci so SAV analyzovať a získať tak cenné informácie o vplyve životného prostredia na kvalitu medu a ďalších včelích produktov,“ spresnila.

Súčasťou projektu sú mnohé ďalšie podujatia so včelárskou tematikou v areáli SPP a na včelnici v Devíne. Vo včelárskom ateliéri bude prebiehať cyklus interaktívnych prednášok, výsledkom kreatívnych workshopov budú včelie produkty, ich ochutnávka a testovanie.

V novootvorenom Zákazníckom centre SPP v bratislavskom Auparku bude umiestnená ukážka reálneho úľa, ktorá prostredníctvom rozšírenej reality zákazníkom umožní stať sa spolu so včelami súčasťou prírodného ekosystému.

„Sme radi, že naším partnerom v tomto projekte je uznávaná včelárka Helena Proková Mališová, ktorá je držiteľkou ocenenia Bronzová včela a ďalších ocenení. V spolupráci s ňou máme v pláne pripraviť aj tzv. Včelárske praktikum, vzdelávaciu pomôcku pre učiteľov základných a stredných škôl a radi by sme tiež vytvorili spoločenskú hru pre deti i dospelých na včeliu tému,“ uzatvára plány Eva Guliková.