Londýn 2. marca 2021 – Globálny dopyt po skvapalnenom zemnom plyne (LNG) sa má do roku 2040 takmer zdvojnásobiť z minuloročných 360 miliónov ton na 700 miliónov ton. Tlačiť by ho mala najmä vysoká spotreba v Ázii a jej nárast v ťažko elektrizovateľných odvetviach. Vyplýva to z výhľadovej správy spoločnosti Shell LNG Outlook 2021, o ktorej informoval portál oilprice.com.
Vlani, napriek pandémii, svetový dopyt po LNG mierne vzrástol na 360 miliónov ton z 358 miliónov ton v roku 2019, uviedol Shell.
„LNG a zemný plyn budú hrať kľúčovú úlohu pri dodávaní energie, ktorú bude svet potrebovať na splnenie cieľov s nulovými čistými emisiami, pretože plyn sa pri výrobe elektriny spaľuje čistejšie ako uhlie,“ tvrdí riaditeľ spoločnosti Shell pre integrované plynové, OZE a energetické riešenia Maarten Wetselaar.
Spoločnosť odhaduje, že Ázia sa bude na očakávanom raste globálneho dopytu podieľať takmer 75 %. Čína, Južná Kórea a Japonsko – traja z desiatich najväčších emitentov CO2 na svete – už oznámili ciele v oblasti uhlíkovej neutrality, Čína do roku 2060 a Japonsko a Južná Kórea do roku 2050. Južná Kórea napríklad plánuje do roku 2030 prechod 24 uhoľných elektrární na LNG a chce zvýšiť kapacitu výroby energie z obnoviteľných zdrojov o 300 %, uviedol Shell.
Dopyt po LNG v Číne sa už po pandémii zotavil a jeho dovoz bol v minulom roku vyšší ako v roku 2019. India zvýšila v roku 2020 dovoz LNG medziročne o 11 %, keďže po väčšinu roka využívala jeho nižšiu cenu.
„S rastom dopytu sa očakáva, že počas aktuálnej dekády sa roztvoria nožnice medzi ponukou a dopytom, pretože do prevádzky bude spustený menší objem novej produkcie, ako sa pôvodne predpokladalo,“ tvrdí spoločnosť vo výhľade.