Bratislava 5. októbra 2020 – Všetko teplo zo systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT) by malo byť do roka 2030 nízkoemisné alebo dekarbonizované a do roku 2050 úplne dekarbonizované. Pre aktuality.sk to povedal predseda predstavenstva Slovenského zväzu výrobcov tepla (SZVT) Stanislav Janiš, podľa ktorého sa teplári pripravujú aj na integráciu väčšieho množstva OZE a odpadového tepla.
Teplo zo systémov CZT je už v súčasnosti na Slovensku vo veľkej miere nízko emisné. Približne 50 % sa vyrába z nízkoemisného zemného plynu a 20 % z OZE. Zdroje na výrobu tepla v systémoch CZT sú pod prísnou kontrolou a plnia emisné limity podľa najlepších dostupných technológií (BAT). Od roku 2010 klesli emisie CO2 v CZT o približne 27 % .
Janiš pripomenul, že v Národnom programe znižovania emisií SR sa uvádza, že 26.680 domácností sa dá relatívne ľahko pripojiť na systém CZT, ktoré sú jedným z najefektívnejších spôsobov zabezpečenia tepla pre domácnosti. Efektívne a motivačné nástroje vrátane odstránenia diskriminácie obyvateľstva zásobovaného teplom z CZT má v rukách vláda, myslí si Janiš.
„Sieťové odvetvie, akým je CZT, chápeme ako silu spojenia a vzájomnú zodpovednosť, ktorá s tým súvisí. Môžeme povedať, že v roku 2030 bude všetko teplo z CZT nizkoemisné, resp. dekarbonizované a do roku 2050 bude na 100 % dekarbonizované,“ pokračuje Janiš.
Ako uviedli aktuality.sk, v záujme dosiahnutia tohto cieľa chcú teplári pokračovať v inováciách a investíciách, aby ich siete boli viac inteligentné, efektívnejšie, vo väčšom množstve integrovali OZE, odpadové teplo a boli pripravené na prechod na dekarbonizované, efektívne zdroje a obehové hospodárstvo.
Inovácie a pokračujúca modernizácia CZT prinesie pokračujúci pokles emisií v mestách. Malo by k nemu prispieť zvyšovanie podielu OZE (geotermálna energia, biomasa, biometán, vodík), zachytávanie odpadového tepla z priemyselných procesov, vrátane toho, ktoré vzniká ako vedľajší produkt v terciárnej sfére v mestách (v nemocniciach, datacentrách, atď.).
Teplári sa plne stotožňujú so stanoviskom ministra hospodárstva SR Richarda Sulíka, ktorý prezentoval na diskusii o budúcnosti hornej Nitry, že verejnosti boli predstavené dve možné cesty, ako priniesť obyvateľom hornej Nitry lacnejšie, bezpečné a zároveň ekologickejšie teplo. Obidve riešenia sú postavené na využití infraštruktúry systémov CZT.