Moskva 19. augusta 2022 – Rusko od 31. augusta do 2. septembra opäť zastaví dodávky plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1, čo štátna spoločnosť Gazprom zdôvodnila potrebnou údržbou jediného zostávajúceho plynového kompresora. Informovala o tom agentúra Reuters.

Gazprom vo svojom vyhlásení v piatok uviedol, že údržbárske práce na zostávajúcej plynovej kompresorovej stanici Trent 60 budú vykonávané spolu so spoločnosťou Siemens. „Po dokončení prác a pri absencii technických porúch bloku bude preprava plynu obnovená na úroveň 33 miliónov m3 za deň, v súlade so súčasnými objemami,“ oznámil Gazprom. Spoločnosť Siemens Energy nebola okamžite k dispozícii na vyjadrenie.

Odstavenie plynovodu podľa Reuters bude znamenať ďalšie prerušenie dodávok plynu do Európy, pričom Nord Stream 1 beží už len na 20 % svojej kapacity.

Gazprom už od júlovej údržby deklaruje potrebu opravy iných kompresorov na plynovode, ktorého plná kapacita je 167 miliónov m3 plynu za deň.

Obmedzovanie dodávok, ku ktorému dochádza už od polovice júna, a najmä od 27. júla, vyhnalo európske ceny zemného plynu na nové rekordy.

Cena plynu pre európsky trh uzatvorila na rekordných 257 eur za megawatthodinu. Stalo sa tak po správe o prerušení dodávok ruského plynu od 31. augusta cez Nord Stream 1.

Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v septembri vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku narástla o 6,8 percenta a zakončila obchodovanie na 257,4 eura za megawatthodinu.

Ceny plynu v Európe sú približne jedenásťkrát vyššie v porovnaní s úrovňami, na ktorých sa normálne pohybovali v tomto čase roka.