Oslo 28. januára 2021 – Ceny zemného plynu a LNG zrejme zostanú vysoké aj v nasledujúcich týždňoch a pravdepodobne sa zmiernia až v marci a apríli, keď sa na severnej pologuli bude blížiť jar. Ďalší návrat veľmi chladného počasia vo februári sa spolu s klesajúcimi zásobami postará o prudký nárast globálneho dopytu a prispeje k zvýšeniu spotreby LNG o 4 %. Tvrdí to analytická spoločnosť Rystad Energy (RE) s ohľadom na analýzu globálnych teplôt a súvisiacich fenoménov počasia.
Upozorňuje, že otepľovanie Arktídy – štyrikrát rýchlejšie ako globálny priemer – spôsobuje presun cirkumpolárneho prúdu Jetstream na juh. V dôsledku toho masy studeného vzduchu – známe ako polárny vortex (vír) – zostupujú do hustejšie osídlených oblastí na severnej pologuli Zeme, kde ľudia nemajú inú možnosť, ako pri vykurovaní zvýšiť spotrebu fosílnych palív.
Pri analýze globálnych teplôt a súvisiacich javov počasia je RE Energy presvedčená, že zvýšená frekvencia tohto priebehu počasia tu zostane. Očakáva, že polárny vortex prinesie vo februári ďalšiu vlnu chladného počasia. V kombinácii s klesajúcimi zásobami vytvorí na strane dopytu „dokonalú búrku“. Tá bude rezultovať do 4-percentného nárastu spotreby LNG v roku 2021, pričom dosiahne približne 377 miliónov ton (MT) oproti 363 MT v roku 2020.
Severovýchodná Ázia dosiahla rekordné úrovne dovozov LNG v dôsledku mrazivého počasia už v decembri, keď región doviezol 22 MT. Čína zaznamenala ročný rekord, keď doviezla 66 MT, a to aj napriek dôsledkom pandémie Covid-19, a začína predbiehať Japonsko na pozícii najväčšieho svetového dovozcu LNG. Analytici RE očakávajú, že čínsky dovoz LNG v roku 2021 vzrastie na 72,9 MT, čo je len o 2 MT menej, ako je predpokladaných japonských 74,9 MT.
Polárny vír zasiahol najmä ázijský a európsky trh, čo spôsobilo zvýšenie ziskovosti LNG, zemného plynu a uhlia. Odhady RE naznačujú, že ceny plynu a LNG pravdepodobne zostanú vysoké aj v nasledujúcich týždňoch a zmiernia sa až v marci a apríli, keď sa na severnej pologuli bude blížiť jar.
Pokiaľ ide o aktuálne nižšie americké ceny Henry Hub (2,75 USD za MMBtu oproti októbrovým 3,40) sú podľa RE spôsobené faktom, že chladná vlna sa zatiaľ nedostala nad Severnú Ameriku, ako aj vyššími cenami ropy, ktoré stimulujú prevádzkovateľov bridlíc, aby využívali vyvŕtané, ale nedokončené vrty, čo zvyšuje domáce dodávky ropy a zemného plynu.