Berlín 12. augusta 2020 – Prevádzka nákladných vozidiel na skvapalnený zemný plyn (LNG) by už v Nemecku aktuálne mohla byť lacnejšia, než je to v prípade ich dieselových konkurentov. Vyplýva to z nedávnej štúdie pobočky nemeckého autoklubu ADAC Mittelrhein (Koblenz) a certifikačnej spoločnosti TÜV Rheinland, o ktorej informuje portál gnvmagazine.com.
Podľa štúdie majú nákladné vozidlá na LNG vyššie obstarávacie náklady, ale palivo je výrazne lacnejšie ako v prípade naftových nákladných vozidiel. Navyše, do roku 2023 pre ne platí mýtna výnimka. Vďaka dojazdu na úrovni 1000 km prekonávajú aj nákladné vozidlá poháňané vodíkom či batériami.
Súčasná situácia, pokiaľ ide o infraštruktúru, podľa štúdie tiež hovorí o raste využívania LNG pohonu. V súčasnosti je v Nemecku 23 čerpacích staníc, pričom tento rok by malo pribudnúť ďalších 17.
Na základe analýzy rôznych správ o alternatívnych vozidlách v diaľkovej preprave vyvinuli ADAC a TÜV kalkulačku celkových nákladov, ktorá zohľadňuje všetky relevantné parametre, od obstarania až po náklady na údržbu, aby boli rôzne typy pohonov porovnateľné z hľadiska ich ekonomickej efektívnosti. „Nová kalkulačka celkových nákladov je dôležitým základom pre rozhodovanie veľkých a malých spoločností, ktoré chcú kúpiť nové vozidlá,“ hovorí Klaus Manns, prezident ADAC Mittelrhein.
Autori správy tiež konštatujú, že v segmente nákladných vozidiel nie je okrem nafty a LNG v súčasnosti k dispozícii žiadny typ pohonu, ktorý by výrobne presahoval malé série alebo úroveň prototypov. „Pokiaľ ide o prevádzku palivových článkov, trolejového vedenia a batérií, technológia a infraštruktúra ešte nie sú dostatočne vyspelé na každodenné používanie,“ uzavrel Stefan Behrning, vedúci kompetenčného centra pre alternatívne pohony v TÜV Rheinland.