Berlín 19. augusta 2022 – Plynovod Nord Stream 2 z Ruska do Nemecka by mal byť spustený čo najskôr, aby sa zabránilo škodám na nemeckom hospodárstve a výpadkom kúrenia počas zimy. Podľa portálu politico.eu to v piatok povedal podpredseda vládnej liberálnej strany FDP Wolfgang Kubicki.

Plynovod by mal byť spustený, aby ‚ľudia nemuseli v zime mrznúť a aby náš priemysel neutrpel vážne škody,‘ vyhlásil politik. Spustenie Nord Streamu 2 bude podľa testom, či je ruský prezident Vladimir Putin ochotný zvýšiť dodávky plynu do Nemecka. Ruský líder minulý mesiac povedal, že existuje jedna pripravená trasa – Nord Stream 2, ktorú možno uviesť do prevádzky.

Plynovod treba sprevádzkovať čo najskôr, aby sa naplnili zásoby plynu pred zimou, zdôraznil Kubicki. Dodal, že neexistuje „žiadny rozumný dôvod nespustiť Nord Stream 2“, pretože Nemecko už dostáva plyn cez starší plynovod Nord Stream 1. Získavanie „plynu z Nord Stream 2 nie je o nič nemorálnejšie ako z Nord Stream 1. Je to len iné potrubie,“ povedal.

Podľa agentúry DPA Kubicki tiež odmietol, že by sprevádzkovanie Nord Streamu 2 bolo Putinovým víťazstvom s tým, že Putinovým najväčším propagandistickým úspechom by bolo, ak by Nemecku došiel plyn, zatiaľ čo on by na tom dobre zarábal. „Tomu treba zabrániť,“ povedal člen FDP.

Viacerí členovia FDP vyjadrenia svojho straníckeho kolegu kritizovali. „Nord Stream 2 je mŕtvy,“ povedala Marie-Agnes Strack Zimmermannová, poslankyňa FDP, ktorá predsedá výboru pre obranu Bundestagu.

Plynovod je dokončený od septembra minulého roku, ale Berlín koncom februára odmietol povoliť jeho spustenie v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Dovoz cez Nord Stream 1 nedávno klesol len na 20 % kapacity, čo Gazprom zdôvodnil oneskorením návratu plynovej turbíny pre kompresorovú stanicu Portovaja a právnymi problémami spojenými so západnými sankciami proti Rusku. Podľa predstaviteľov Nemecka a EÚ však ide o politicky motivovaný krok a energetické vydieranie zo strany Moskvy.