Washington 11. augusta 2022 – Rozkladajúci sa odpad na skládkach v Buenos Aires, Dillí, Bombaji a Lahore uvoľňuje do atmosféry oveľa viac metánu otepľujúceho planétu, ako sa doteraz predpokladalo. Vyplýva to z výsledkov štúdie zverejnenej v stredu v časopis Science Advances, ktorá je výsledkom výskumu amerického Národného úradu pre oceány a atmosféru Informovali o tom agentúry Reuters a AP.
Vedci skúmali údaje z detektora na satelite, ktorý ukazuje vysoké hladiny metánu nad mestami v Indii, Pakistane a Argentíne a zamerali sa na zdroje emisií.
Satelitné snímky s vysokým rozlíšením z roku 2020 odhalili, že metán pochádza zo skládok v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires, indických mestách Naí Dillí a Bombaj a druhom najväčšom pakistanskom meste Lahore.
Skládka v Bombaji napríklad vypúšťala asi 9,8 tony metánu za hodinu alebo 85.000 ton ročne. Skládka v Buenos Aires vyprodukovala približne 250.000 ton ročne – polovicu celkových emisií metánu v meste.
Emisie zo skládok v rokoch 2018 a 2019 boli 1,4 až 2,6-krát vyššie, ako sa pôvodne odhadovalo, vyplýva zo štúdie.
„Tieto pozorovania nám môžu povedať, kde sú veľké emisie metánu a kde možno prijať opatrenia na zmiernenie,“ povedal spoluautor Joannes Maasakkers, environmentálny vedec z Holandského inštitútu pre výskum vesmíru. „Zistili sme, že tieto skládky, ktoré sú relatívne malé v porovnaní s veľkosťou miest, sú zodpovedné za veľkú časť celkových emisií z danej oblasti,“ povedal s tým, že kroky na zmiernenie môžu zahŕňať kompostovanie potravín alebo zachytávanie metánu na výrobu bioplynu.
Hoci metán predstavuje len asi 11 % emisií skleníkových plynov a vo vzduchu vydrží asi tucet rokov, zachytáva v atmosfére 80-krát viac tepla ako CO2. Vedci odhadujú, že najmenej 25 % dnešného otepľovania je spôsobených metánom z ľudskej činnosti.