Berlín 23. augusta 2022 – Odvod za používanie plynu uvalený na nemeckých spotrebiteľov, ktorý má pomôcť energetickým spoločnostiam pokryť náklady na nahradenie ruských dodávok, by sa mohol zmeniť už túto zimu, povedal pre noviny Rheinische Post výkonný riaditeľ nemeckého operátora trhu s plynom Trading Hub Europe (THE). Torsten Frank. Informovala o tom agentúra Reuters.

THE stanovil poplatok, ktorý sa bude uplatňovať od 1. októbra do marca 2024, na 2,419 eurocentov za kilowatthodinu (kWh). „Vzhľadom na dynamický vývoj predpokladám, že odvod bude potrebné upraviť už túto zimu,“ povedal Frank. „Odvod môže klesnúť, ak sa situácia upokojí, ale môže sa aj zvýšiť, ak by napríklad Gazprom ďalej obmedzoval dodávky alebo ak by sa zmenili prognózy spoločností,“ dodal. Podľa zákona by mal byť odvod upravovaný každé tri mesiace.

Rusko na konci mesiaca na tri dni zastaví dodávky zemného plynu do Európy, uviedol v piatok (19. 8.) energetický gigant Gazprom.

Nemeckí dovozcovia plynu doteraz požiadali o 34 miliárd eur z odvodov, ktoré bude THE vyberať. Približne 90 % tejto sumy si nárokujú spoločnosti Uniper a SEFE, bývalá Gazprom Germania, ktorú Gazprom opustil a dočasne nad ňou prevzal kontrolu nemecký energetický regulátor BNEtzA, uviedol zdroj oboznámený so situáciou.

Zhruba dve tretiny, teda 22,4 miliardy eur podľa zdroja žiada Uniper, ktorý minulý mesiac súhlasil s vládnym záchranným balíkom vo výške 15 miliárd eur.

Nemeckí spotrebitelia budú od 1. októbra okrem odvodu platiť aj poplatok za skladovanie plynu vo výške 0,59 eurocentov za megawatthodinu.