Berlín 22. júla 2020 – Turecko musí prestať s provokáciami vo východnom Stredomorí, ak má dôjsť k pokroku v jeho napätých vzťahoch s Európskou úniou. V súvislosti s tureckými prieskumnými vrtmi v oblasti to vyhlásil nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas pri príležitosti návštevy v Aténach. Informuje o tom portál euractiv.com s odvolaním sa na agentúru AP.
Maas zdôraznil, že Nemecko zastáva vo veci jasné stanovisko, podľa ktorého je nevyhnutné, aby sa medzinárodné právo dodržiavalo.
Podľa EÚ sa Turecko pri pobreží Cypru snaží spustiť nezákonnú ťažbu ropy a zemného plynu. Únia kritizuje aj postup Ankary pri podpore líbyjskej vlády uznanej OSN a obviňuje tureckú vládu z nerešpektovania zákonov a demokracie na vlastnom území.
Proti tureckému prieskumu v časti gréckeho kontinentálneho šelfu sa ohradilo aj Grécko. „Vyzývame Turecko, aby zastavilo nezákonné aktivity, ktoré porušujú naše suverénne práva a podkopávajú mier a bezpečnosť v regióne,“ uviedlo grécke ministerstvo zahraničných vecí.
Proti tureckým plánom rozšíriť ťažbu do sporných oblastí sa okrem EÚ postavili aj Spojené štáty.
Turecko v utorok (21. 7.) oznámilo, že vyšle výskumné lode do sporných vôd vo východnom Stredomorí, na ktoré si nárokujú Grécko aj Turecko. Cieľom misie je preskúmať možnosti ťažby zemného plynu v oblasti, píše agentúra AP.
Grécka armáda po oznámení vyhlásila stav pripravenosti. Jej námorné sily podľa agentúry AFP vyslali do južnej a juhovýchodnej časti Egejského mora lode, ktoré sú tam rozmiestnené od utorka.
Turecké úrady uviedli, že do oblasti medzi gréckymi ostrovmi Rodos, Karpathos a Kastelorizo vyšlú výskumnú loď a dve podporné plavidlá. Misia má trvať do 2. augusta.
Turecko ešte začiatkom júna oznámilo, že s ťažbou zemného plynu v Stredozemnom mori začne do troch až štyroch mesiacov. Grécko túto ťažbu nepovažuje za legálnu.
Ankara si nárokuje rozsiahle územia Stredozemného mora na základe minuloročnej kontroverznej dohody s Líbyou. Atény dohodu odmietajú a tvrdia, že nerešpektuje námorné zóny gréckych ostrovov.