Berlín 26. augusta 2020 – Nemecko môže reagovať na hrozby sankciami proti plynovodu Nord Stream 2 zo strany USA rovnakým spôsobom, k dispozícii má aj diplomatické možnosti a sťažnosť adresovanú Svetovej obchodnej organizácii (WTO). Pre portál pipeline-journal.net to uviedol Matthias Hochstätter z nemeckého týždenníka Focus.

Nemecká reakcia môže podľa neho zahŕňať odvetný krok v podobe sankcií zo strany EÚ. Krajina by mala vyčerpať aj dostupné diplomatické možnosti vrátane tých, ktoré sú kodifikované v článku 96 Charty OSN. „Pri nich môžu Valné zhromaždenie alebo Bezpečnostná rada požiadať Medzinárodný súdny dvor (ICJ) o vydanie poradného stanoviska k akejkoľvek právnej otázke. Keď ICJ vyhlási, že USA porušujú medzinárodné právo, USA budú postavené mimo zákon,“ tvrdí Hochstätter s tým, že pre Spojené štáty by to predstavovalo „stratu tváre“.

Nemecko by tiež mohlo podať sťažnosť na WTO. „Tá by mala väčšiu šancu na úspech, ak by USA podporili svoje súčasné hrozby sankciami ich skutočným zavedením,“ ozrejmil Hochstätter a pripomenul, že doteraz samotná hrozba sankciami zastavila väčšinu stavebných prác na plynovode.

USA dlhodobo odmietajú projekt plynovodu Nord Stream 2, ktorý podľa nich posilňuje ruský ekonomický a politický vplyv v EÚ. Prvé kolo sankcií z minulého decembra zastavilo práce na projekte. Americká strana v súčasnosti hrozí zavedením ďalšieho balíka sankcií, okrem iného proti prístavu Mukran, v ktorom kotvia ruské plavidlá uspôsobené na kladenie potrubí.

Nemecká vláda, väčšina štátov EÚ, ako aj konzorcium zúčastnených firiem sankcie odmieta, keďže sú podľa nich v rozpore s medzinárodným právom.