Praha 19. februára 2021 – Zelené plyny ako syntetický metán či biometán spĺňajú únijný cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050. Je však potrebné dobre zvoliť štruktúru ich zmesi a podľa toho nastaviť stratégiu ich rozvoja, výroby a využitia. Pre portál idnes.cz to povedala výkonná riaditeľka Českého plynárenského zväzu(ČPS) Lenka Kovačovská, podľa ktorej predstavuje syntetický metán, vyrobený z prebytkov energie z OZE, pri nahradení zemného plynu v budúcnosti lacnejšiu cestu ako vodík.
Syntetický metán má prakticky rovnaké zloženie ako zemný plyn, nie je preto potrebné upravovať plynárenskú infraštruktúru, ani obstarávať nové spotrebiče či CNG vozidlá. Môže sa vyrábať aj z uhlia, podľa expertov však je najperspektívnejšie výroba pomocou elektrolýzy z OZE. „Ide o technológiu Power-to-Gas (PtG), ktorej prevádzka je v súčasnosti v Európe testovaná v niekoľkých pilotných zariadeniach. Hoci syntetický metán ešte nie je vyrábaný priemyselne, doterajšie poznatky svedčia o významnom potenciálu pre energetiku budúcnosti,“ hovorí Kovačovská pre idnes.cz.
Porovnávať vyššiu cenu syntetického metánu, ktorý sa vyrába len v pilotných prevádzkach, so zemným plynom, ktorý sa ťaží a využíva už dlho v zabehnutých systémoch, je podľa nej v súčasnosti nefér. „Predpokladáme, že s nárastom počtu zariadení PtG sa bude spoločne so zvyšovaním kapacity výroby syntetického metánu znižovať aj jeho výrobná cena. Alternatívne je možné taktiež syntetický metán dovážať z lokalít, kde je jeho výroba vzhľadom k vhodnejším klimatickým podmienkam lacnejšia,“ dodala šéfka ČPS.
Alternatívne plyny môžu plynárenstvo dekarbonizovať, tvrdí predseda Českého združenia pre biomasu CZ Biom Jan Habart. „Budú tiež určitým spojivom medzi sektorom elektriny a plynárenstva či teplárenstva. Sčasti sa budú vyrábať práve z prebytkov elektriny, prevažne v lete. A v zime pri nedostatku energie sa z nich bude vyrábať elektrina s kombinovanou výrobou tepla pre vykurovanie,“ priblížil.
Biometán, obnoviteľný zemný plyn z biomasy či biologického odpadu, by podľa neho mohol v roku 2030 nahradiť asi osminu súčasnej českej spotreby zemného plynu. Podobný podiel obnoviteľných plynov v plynárenskej sústave EÚ očakávajú aj európske odborové asociácie.