Montreal 23. augusta 2022 – Kanada skúma ekonomickú stránku prípadného vývozu LNG z jej východného pobrežia priamo do Európy. Pri príležitosti stretnutia s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom to v pondelok v Montreale uviedol kanadský premiér Justin Trudeau. Informovala o tom agentúra Reuters.

Trudeau povedal, že Kanada urobí, všetko, čo je v jej silách, aby v krátkom čase prispela ku globálnej dodávke energie zvýšením kapacít. Krajina tiež preskúma možnosti vývozu LNG a obchodný zmysel prípadného exportu LNG priamo do Európy. „Medzi spoločnosťami v Kanade a v Nemecku prebiehajú ekonomické diskusie,“ dodal Trudeau.

Kanada bola podľa Medzinárodnej energetickej agentúry v roku 2020 piatym najväčším producentom zemného plynu na svete, no v súčasnosti nemá na východnom pobreží žiadne zariadenia na skvapalňovanie zemného plynu a žiadny spôsob, ako do nich priviesť plyn bez rozšírenia plynovodov.

Trudeau povedal, že jeho vláda je ochotná zmierniť „regulačné prekážky“ pre akékoľvek nové projekty LNG, ak sa spoločnosti rozhodnú, že ich výstavba dáva ekonomický zmysel.

Minulý týždeň však kanadský minister prírodných zdrojov Jonathan Wilkinson bagatelizoval vyhliadky na nové projekty LNG s tým, že veľkou príležitosťou“ pre Kanadu je výroba čistého vodíka.

Nemecko a Kanada  by mali v utorok oznámiť aj dohodu o urýchlení vývozu vodíka.