Teherán 27. apríla 2020 – Irán by mal do marca budúceho roka dosiahnuť dlhoočakávaný cieľ v ťažbe plynu v objeme 1 miliarda m3 denne. Má mu k tomu dopomôcť ťažobné pole Južný Pars. Iránske zdroje pre portál oilprice.com uviedli, že na jeho rozvoj sa vynaložilo okolo 33 mld. dolárov a dokončené je vysoké percento prác vo všetkých fázach projektu.

Pole Južný Pars, 3700 km2 veľká časť plynovej panvy s celkovou rozlohou 9700 km2, ktorú Irán zdieľa s Katarom, obsahuje podľa odhadov 14,2 bilióna m3 plynu. To predstavuje 8 % celkových svetových a približne 40 % percent z odhadovaných iránskych plynových zásob (33,8 biliónov m3) spolu s 18 miliardami barelov kondenzátov plynu. Počas uplynulých 2 dekád sa pole podieľalo približne 60 % na celkovej iránskej produkcii plynu a je zásadné pre jeho ambíciu stať sa špičkovým svetovým hráčom na trhu so skvapalneným zemným plynom (LNG).

Vzhľadom na globálny význam tohto zdroja bola oblasť Južný Pars, až do opätovného uvalenia sankcií USA na Irán v roku 2018, zdrojom ťahaníc medzi členmi NATO a Ruskom, pričom obe strany sa snažili do ťažby zaangažovať svoje najlepšie spoločnosti.

Pre Európu (a USA) Južný Pars predstavoval možnosť výrazne znížiť závislosť kontinentu od ruského plynu. Rusko sa ju naopak snaží zachovať a odkloniť iránske dodávky plynu na východ, aby posilnilo svoje vlastné dohody o dodávkach plynu s Áziou, najmä s Čínou. Po stiahnutí sa francúzskeho gigantu Total z fázy 11 v dôsledku nových sankcií USA, má teraz Rusko v Iráne dominantné postavenie (aj keď sa oň usiluje aj Čína), aj keď v súčasnosti je veľký časť jeho participácie „maskovaná“ vo forme dodávateľských prác.

S peniazmi, technológiami a znalosťami Ruska a Číny ťažba na Južnom Parse do 20. marca 2021 prekročí 750 mil. m3 kubických zemného plynu denne, čím sa jeho celková kapacita v krajine zvýši na miliardu denne, uviedol oilprice.com s odvolaním sa na informácie iránskeho ministra Bijana Zanganeha.