Paríž 11. augusta 2022 – Horúce letné teploty a stúpajúce ceny plynu zvýšili používanie ropy na výrobu elektriny, čo zvýšilo dopyt a súčasne „maskovalo“ slabosť ekonomík sužovaných obavami z recesie. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok (10. 8.) uviedla Medzinárodná energetická agentúra (IEA).
„Ceny zemného plynu a elektriny vyleteli na nové rekordy, čo v niektorých krajinách podnietilo prechod z plynu na ropu,“ uviedla agentúra so sídlom v Paríži vo svojej mesačnej správe o rope, v ktorej zvýšila svoj výhľad dopytu na rok 2022 o 380.000 barelov denne ( bpd). „Tieto mimoriadne prírastky, prevažne sústredené na Blízkom východe a v Európe, maskujú relatívnu slabosť v iných sektoroch,“ varovala IEA.
V tejto súvislosti poukázala na zníženú spotrebu pohonných hmôt na rozvinutých trhoch a spomalenie rastu do konca roka „v súlade s negatívnejším ekonomickým sentimentom, čo poukazuje na výrazné spomalenie v druhej polovici 2022“.
Globálna ponuka ropy v júli prekonala maximá z obdobia pred pandémiou, podporená vyššou ako očakávanou produkciou Ruska, ktorého vývoz podľa IEA v júli klesol o 115.000 barelov denne na 7,4 milióna barelov denne, čo predstavuje pokles len o 600.000 barelov denne od začiatku roka.
Príjmy z vývozu ruskej ropy sa v júli znížili o 2 miliardy USD na 19 miliárd USD, najmä pre nižšie ceny. Čína po prvý raz predbehla Európu ako hlavný cieľ vývozu ruskej ropy, poznamenala IEA.