Atény 22. septembra 2020 – Grécko sa blíži k obnoveniu rozhovorov s Tureckom o morských hraniciach a obchodných zónach. V pondelok (21. 9.) to povedal hovorca vlády Stelios Petsas v reakcii na odvolanie tureckého prieskumného plavidla Oruc Reis zo sporných vôd Stredozemného mora. Informovala o tom agentúra Reuters.
„Sme blízko k obnoveniu prieskumných rozhovorov, ale ako rýchlo sa to stane, záleží na oboch stranách, na Grécku a Turecku,“ uviedol Petsas tým, že Ankara naznačila svoje želanie pokračovať v rokovaniach.
Tureckí predstavitelia však odmietajú hrozbu sankcií zo strany EÚ, ktorú označili za neefektívnu. Lídri EÚ by o sankciách mohli rozhodovať na summite koncom týždňa.
Petsas uviedol, že Únia by mala preskúmať spôsoby, ako sankcie aktivovať iba v prípade, ak Turecko nebude dodržiavať pozíciu deeskalácie vo východnom Stredomorí.
Ministri zahraničných vecí EÚ o napätí vo východnom Stredomorí diskutovali aj na pondelňajšom stretnutí a stiahnutie plavidla Oruc Reis označili za prvý pozitívny krok, povedal po stretnutí grécky minister zahraničných vecí Nikos Dendias. Dodal, že EÚ očakáva od Turecka vyvinutie väčšieho úsilia pri rešpektovaní medzinárodného práva.
Turecko na jednej strane a Grécko a Cyprus na druhej sa v posledných mesiacoch dostali do sporu o námorné hranice a hospodárske zóny vo východnom Stredomorí, kde sa zrejme nachádzajú bohaté náleziská zemného plynu.
Grécko a Cyprus trvajú na rozdelení hospodárskych zón v súlade s Dohovorom OSN o morskom práve. Turecko ho nepodpísalo a odmieta sa riadiť jeho princípmi. Presadzuje koncept Mavi Vatan – Modrej domoviny, podľa ktorého by vlastnilo polovicu Egejského mora, ale aj veľkú časť výlučných ekonomických zón Cypru, Sýrie a Egypta vrátane obrovských ložísk zemného plynu.