Ankara/Atény 25. januára 2021 – Turecko a Grécko v pondelok obnovili prieskumné rozhovory zamerané na riešenie dlhotrvajúcich sporov o námorné hranice, hospodárske zóny a nároky na ťažbu zemného plynu vo východnom Stredomorí. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatické zdroje.
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis minulý týždeň vyhlásil, že Grécko pristúpi k rokovaniam s optimizmom, ale bez naivity. Turecký prezident Tayyip Erdogan vyjadril nádej, že obnovenie rozhovorov bude predzvesťou novej éry.
Napriek dohode o obnovení rozhovorov Atény v sobotu (23. 1.) uviedli, že sa bude rokovať iba o vymedzení výlučných hospodárskych zón a kontinentálneho šelfu vo východnom Stredomorí, a nie o otázkach „národnej suverenity“.
Ankara uviedla, že si želá, aby sa rozhovory zamerali na rovnaké témy ako v prvých 60 kolách vrátane demilitarizácie ostrovov v Egejskom mori a nezhôd o vzdušnom priestore.
Doterajších 60 kôl prieskumných rozhovorov prinieslo v rokoch 2002 – 2016 len malý pokrok.
Dlhodobo napäté vzťahy oboch krajín sa začali zhoršovať v minulom roku, keď Turecko začalo vysielať svoje prieskumné plavidlá do vôd, ktoré si nárokujú Grécko a Cyprus, s cieľom nájsť ložiská zemného plynu. V auguste 2020 ich spor takmer prerástol do otvoreného konfliktu, po zrážke tureckých a gréckych vojnových lodí, ktoré sledovali turecké prieskumné plavidlo Oruc Reis západne od Cypru.
Do riešenia sporu sa zaangažovali aj EÚ a USA. Únia prijala na decembrovom summite symbolické sankcie voči tureckým jednotlivcom a spoločnostiam v súvislosti s hľadaním plynu vo východnom Stredomorí a organizovaním akcií na severnom Cypre. S prijatím tvrdších opatrení sa rozhodla počkať do marca tohto roku.