4. február 2020 – Grécko a Turecko budú pokračovať v rokovaniach o sporných otázkach námorných hraníc, hospodárskych zón a nálezísk zemného plynu vo východnom Stredomorí. Ďalšie stretnutie by sa malo uskutočniť koncom februára alebo začiatkom marca. Podľa agentúry Reuters o tom informoval predseda vlády Kyriakos Mitsotakis.
Aj po januárovom, už 61., kole prieskumných rozhovorov od roku 2002, na ktorom sa Grécko a Turecko dohodli na ďalšom stretnutí v Aténach, pretrvávajú medzi oboma stranami rozdielne názory na rôzne otázky vrátane samotnej náplne rozhovorov.
Grécko tvrdí, že sa bude venovať iba vymedzeniu námorných zón v Egejskom mori a vo východnom Stredomorí. Turecko oponuje, že by sa mali vyriešiť všetky problémy medzi oboma stranami, vrátane vzdušného priestoru a statusu niektorých gréckych ostrovov.
„Turecko musí byť dôsledné, pokiaľ ide o jeho správanie, nemôže rokovania využívať len na to, aby zabránilo diskusii na marcovom zasadnutí Rady EÚ,“ uviedol Mitsotakis.
Grécko, ktoré minulý rok uzavrelo námorné dohody s Talianskom a Egyptom, tvrdí, že ak sa obe strany nedohodnú, mali by spor postúpiť medzinárodnému tribunálu.
V rokoch 2002 – 2016 absolvovali obe krajiny 60 kôl rozhovorov, aby sa pokúsili pripraviť pôdu pre plnohodnotné rokovania o vymedzení námorných zón.
Minulý rok sa však ich vzájomný konflikt zostril po tom, ako Turecko začalo vysielať svoje prieskumné plavidlá do oblastí, ktoré si nárokuje Grécko a Cyprus, s cieľom nájsť ložiská zemného plynu. Turecký postup vyvolal ostré reakcie zo strany EÚ aj USA, vážnejšie sankcie však Únia predbežne odložila do marca.