Atény 14. augusta 2020 – Francúzske a grécke námorné sily vo štvrtok (13. 8.) uskutočnili spoločné manévre pri ostrove Kréta. Tento krok je podľa agentúry Reuters prvým prejavom záväzku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona dočasne posilniť vojenskú prítomnosť jeho krajiny vo východnom Stredomorí v súvislosti so sporom Grécka a Turecka o ťažobné práva na fosílne palivá v regióne. Turecko varovalo pred akýmkoľvek útokom na jeho prieskumnú loď Oruc Reis.
„Emmanuel Macron je skutočným priateľom Grécka a vášnivým obhajcom európskych hodnôt a medzinárodného práva,“ reagoval na Twitteri grécky premiér Kyriakos Mitsotakis po telefonáte s Macronom.
Francúzske ministerstvo ozbrojených síl vo štvrtok uviedlo, že do východného Stredomoria vyslalo zasielalo dve bojové stíhačky Rafale a námornú fregatu Lafayette, ktoré sa zúčastnili spoločného cvičenia s gréckymi silami pri Kréte.
Francúzsko súčasne vyzvalo Turecko, aby zastavilo prieskum ropy a zemného plynu v sporných vodách.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vo štvrtok varoval pred „vysokou cenou“ zaplatenou za akýkoľvek útok na tureckú loď, ktorá v oblasti skúma možnosti ťažby ropy a plynu: Naznačil, že Turecko už na základe tohto varovania konalo. „Povedali sme im, ak zaútočíte na náš Oruc Reis, zaplatíte vysokú cenu. A dnes dostali prvú odpoveď,“ uviedol Erdogan v prejave v Ankare bez uvedenia podrobností.
Grécko-turecké napätie v posledných mesiacoch spôsobili rozdielne pohľady na prieskum a ťažbu zemného plynu a ropy v oblasti, ktorú si obe strany nárokujú. Turecko v nej od júna vykonáva prieskumné vrty, ktoré okrem Grécka odsúdili ako nelegálne aj Francúzsko, Nemecko a predstavitelia EÚ.