Brusel 18. mája 2020 – Združenie Gas Infrastructure Europe (GIE) navrhlo štyri hlavné cesty dekarbonizácie plynárenskej infraštruktúry zahŕňajúce využitie vodíka. Reaguje tak na výzvu Európskej komisie (EK), ktorá považuje vodík za kľúčový prvok dekarbonizácie priemyslu, hlavne odvetví ako je oceliarstvo, ťažká nákladná doprava či chemický priemysel, kde je prechod na elektriku náročný. Informuje o tom portál euractiv.com
Štyri cesty dekarbonizácie infraštruktúry načrtol belgický inžinier Thierry Deschuyteneer, ktorý v GIE predsedá pracovnej skupine „Terminál pre budúcnosť“.
Prvá cesta spočíva v dovoze zelených plynov, ako sú bio-LNG alebo syntetický LNG, do Európy s využitím existujúcich terminálov. Proces dekarbonizácie by sa uskutočňoval pri ťažbe, realizovali by ho exportné krajiny.
Druhá cesta zahŕňa dekarbonizáciu plynu v samotných termináloch po jeho dopravení do Európy. „Je to pravdepodobne dočasné riešenie, ale mohlo by to naštartovať vodíkovú ekonomiku vo veľkom meradle,“ uviedol Deschuyteneer.
Treťou možnosťou je priviesť vodík vyrobený mimo Európu – v severnej Afrika či na Arabskom polostrove, kde sa dá vyrobiť lacno – a priviesť ho do Európy prostredníctvom terminálov LNG, ktoré by museli byť zmodernizované.
Poslednou možnosťou je využitie iných nosičov energie, ako sú amoniak a metanol, ktoré môžu byť premenené na vodík v záverečnej fáze po dopravení do Európy.
GIE pripravuje v tejto súvislosti podrobnú štúdiu nákladov a výnosov, ktorá zhodnotí výhody a nevýhody uvedených možností, uviedol Deschuyteneer.
Štúdia by mala obsahovať aj „odporúčania politík, pretože mnohé z týchto technológií ešte nie sú vyspelé,“ zdôvodnil Deschuyteneer s tým, že bude nevyhnutná modernizácia a úprava LNG nádrží na vodíkové, pričom výška nákladov na takéto úpravy nie je zatiaľ známa.