Moskva 28. decembra 2020 – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom vyprodukuje v roku 2020 viac ako 452 miliárd m3 plynu. V októbri zaznamenala historický rekord pri dodávkach do Európy. Celoročne zvýšila export do deviatich európskych krajín vrátane Slovenska a v porovnaní so zmluvnými záväzkami dodáva viac plynu aj do Číny. Uviedol to generálny riaditeľ Gazpromu Alexej Miller, podľa ktorého bol rok 2020 náročný, najmä v prvej polovici.
„Trhy sa však neskôr ustálili a situácia teraz viac-menej stabilná. Dodávky majú stúpajúcu tendenciu a ceny sa tiež zvyšujú,“ skonštatoval Miller.
„Do konca tohto roka Gazprom vyprodukuje viac ako 452 mld. m3 plynu. To nám umožňuje plne uspokojiť dopyt spotrebiteľov na domácom trhu aj v zahraničí,“ zdôraznil s tým, že výrobné kapacity spoločnosti presahujú ročný objem výroby o takmer 100 mld. m3
Čo sa týka vývozu, k 24. decembru predstavoval cca 179 mld. m3. a vývozné podmienky boli podľa Millera v druhej polovici roka veľmi priaznivé. „Napríklad tento rok v októbri sme vytvorili historický rekord v dodávkach do Európy za tento mesiac na 17,4 mld. m3. Za celý rok sa v porovnaní s rokom 2019 náš vývoz zvýšil do deviatich európskych krajín. Patria medzi ne aj Holandsko, Slovensko a Turecko,“ špecifikoval šéf Gazpromu, ktorý tento rok podpísal „významné dlhodobé kontrakty“ na dodávku do Grécka a Nemecka. „Pokiaľ ide o dodávky plynu, Európa pre nás zostane veľmi dôležitým partnerom aj po mnoho ďalších rokov,“ povedal Miller a vyzdvihol obnovenie prác na plynovode Nord Stream 2.
Pokiaľ ide o vývoz do Číny, Gazprom ho dodáva nad plánované a zmluvné množstvo, pričom v končiacom sa roku spoločnosť zaznamenala deň, keď dodávky prekročili zmluvné množstvo o 25 %.
Spoločnosť chce podľa Millera naďalej rozvíjať severný koridor, ktorý „hrá čoraz dôležitejšiu úlohu pri distribúcii plynu v strednej časti Ruska a pri vývoze plynu“. Umožní tiež dodávať plyn priemyslu, konkrétne do veľkých zariadení na spracovanie plynu a na chemickú výrobu v blízkosti Usť-Lugy.
Gazprom začal v roku 2020 aj projekčné a prieskumné práce na plynovode Power of Siberia 2. „Umožní nám dodávať plyn z výrobného centra Jamal v Jamalsko-Neneckej autonómnej oblasti na ázijské a európske trhy,“ uzavrel Miller.