Brusel 15. apríla 2020 – Členské štáty EÚ by mali začať postupne uvoľňovať obmedzenia, ktoré mali zabrániť šíreniu koronavírusu, ak im to vývoj nákazy umožní. Mali by pri tom vychádzať zo svojej konkrétnej situácie a súčasne koordinovať postup s ostatnými členmi bloku. Vyplýva to zo spoločnej unijnej stratégie pre postupný návrat k bežnému životu, ktorú v stredu predstavili predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel. Informujú o tom portály politico.eu a ceskenoviny.cz.
„Je mimoriadne dôležité, aby (krajina) rušenie reštrikcií oznámila komisii a iným štátom, aby to neviedlo k nezamýšľaným dôsledkom,“ vyhlásila von der Leyenová s tým, že koordinácia má predísť napríklad tomu, aby sa ľudia z jednej krajiny vydávali nakupovať do susedného štátu, ktorý predtým otvorí určitý typ obchodov.
Predsedníčka EK vyzvala členské štáty, aby obmedzenia rušili po splnení troch podmienok, ktorými sú overiteľné zníženie počtu prípadov ochorení počas dlhšieho obdobia, potvrdenie dostatočnej kapacity zdravotníckeho systému na poskytnutie kritickej starostlivosti nielen pacientom s COVID-19, ale aj tým, ktorí trpia inými chorobami, ako aj dostatočná kapacita dohľadu a monitorovania vo forme rozsiahleho testovania.
Komisia nestanovila žiadny časový plán. Súčasne upozornila, že medzi jednotlivými krokmi by štáty mali ponechať dostatočne dlhý čas na vyhodnotenie dosahov uvoľnovania obmedzení. EK tvrdí, že jednotlivé krajiny by mali postupne nahrádzať zavedené núdzové stavy cielenými opatreniami. Okrem čo najširšieho testovania by medzi ne mal patriť aj monitoring pohybu nakazených ľudí mobilnými aplikáciami.
Ďalšou podmienkou návratu k bežnému životu má byť podľa EK snaha o vývoj vakcíny, ktorú má podporiť aj darcovská konferencia 4. mája.