Brusel 19. novembra 2020 – Európska komisia bude považovať „fialový“ vodík vyrobený z jadrovej energie za „nízkouhlíkový“. Uviedla to vedúca oddelenia pre obnoviteľné zdroje a politiku CCS na energetickom riaditeľstve EK Paula Abreu Marques. Informoval o tom portál euractiv.com.

„Ak máte elektrolyzéry pripojené k jadrovým elektrárňam, vyrobený vodík bude považovaný za nízkouhlíkový,“ povedal Marques zákonodarcom vo výbore Európskeho parlamentu pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín.

Keď Komisia tento rok uviedla svoju vodíkovú stratégiu, predstavila koncept „čistého vodíka“ vo vzťahu k výrobným procesom využívajúcim obnoviteľnú elektrinu ako priority EÚ.

„Vodík s nízkym obsahom uhlíka“, dodáva stratégia, „zahŕňa vodík na fosílnej báze so zachytávaním uhlíka“ a „vodík na báze elektriny“ s nízkouhlíkovými životnými cyklami.

Jadrová energia nie je zo strany EÚ považovaná za  nízkouhlíkový zdroj elektrickej energie. Vo vodíkovej stratégii nebola zmienená, hoci jej začlenenie zostalo otvorené.