Berlín 16. novembra 2020 – Premenu časti plynovodu v Severnom Porýní-Vestfálsku na prepravu čistého vodíka plánuje nemecká energetická spoločnosť E.ON podľa plánu zverejneného minulý týždeň. Cieľom výskumného projektu „H2HoWi“ je zistiť, či by sa na prepravu vodíka dala použiť existujúca plynárenská infraštruktúra a aké úpravy by pre takéto využitie bolo potrebné vykonať. Informoval o tom portál oenergetice.cz.
Prvý nemecký projekt svojho druhu chce vedeckým monitorovaním overiť, že vodík nemá žiadny vplyv na vlastnosti materiálu potrubia, ani na tesnosť existujúcej infraštruktúry. Jeho podstata spočíva v odpojení časti strednotlakového plynovodu v meste Holzwickede od zvyšku plynovej siete a jeho následné pripojenie na zásobník vodíka. Z neho majú byť cez plynovod zásobovaní štyria komerční zákazníci, vodík sa má využívať na výrobu tepla. Okrem úprav na plynovode sú potrebné aj úpravy na strane zákazníkov, ktorým majú byť nainštalované kondenzačné kotly vhodné pre využitie vodíka.
„Úprava existujúcej plynovej infraštruktúry pre vodík je dôležitým predpokladom úspechu transformácie energetiky. Vďaka premene zelenej energie na vodík možno obnoviteľnú energiu uložiť do plynových sietí. Tie sa tak môžu stať zásobníkmi energie budúcnosti,“ ozrejmil Thomas König, prevádzkový riaditeľ E.ON zodpovedný za oblasť sietí.
Podľa výkonnej riaditeľky Westenergie AG a predsedníčky nemeckej Národnej rady pre vodík Katheriny Reiche nie je elektrifikácia všetkých prevádzok technicky a ekonomicky realizovateľná. „Z tohto dôvodu bude vodík nezastupiteľný pre aplikácie, kde priame využitie elektrickej energie nie je z technických alebo ekonomických dôvodov uskutočniteľné alebo rozumné. Preto je potrebné prepojiť rôzne odvetvia spotreby energie. Vzhľadom k jeho uhlíkovo neutrálne povahe je čistý vodík riešením budúcnosti napríklad pre dodávky tepla či priemyselné procesy,“ skonštatovala.
Prevádzka plynovodov s určitým podielom vodíka je podľa portálu oenergetice.cz v Nemecku už v súčasnosti možná. Koncentrácie vodíka v plynovode sú ale obmedzené aktuálnymi technickými štandardmi, ktoré stanovujú jeho maximálny podiel na 10 %, hoci podľa E.ON-u sa už uskutočnilo niekoľko pokusov s vyšším podielom vodíka v potrubí.
Projekt „H2HoWi“, ktorý bude realizovať dcérska spoločnosť E.ON – Westnetz Gmbh., má byť prevádzkovaný až do konca roka 2023. Stavebné práce majú začať ešte tento mesiac, celkové investície predstavujú jeden milión eur.