Bratislava 8. apríla 2020 – Množstvo spoločností vrátane veľkých ropných producentov sa zaujíma o rozvoj vodíkovej ekonomiky, keďže tento plyn sa využiť na výrobu elektrickej energie, rôznych materiálov či ako palivo v doprave. Podľa spoločnosti S&P Global Platts Analytics predstavuje jeho výroba zo zemného plynu možnosť, ako uspokojiť narastajúci dopyt.
Priemyselné zoskupenia vo viacerých regiónoch vrátane prístavu v Rotterdame využívajú existujúcu plynovú infraštruktúru na výrobu, prepravu a skladovanie vodíka. Holandský ropný gigant Shell a jeho partneri plánujú do roku 2027 postaviť najväčší európsky vodíkový projekt založeným na obnoviteľnej energii z vetra. Medzi ďalšie kľúčové spoločnosti v rozvíjajúcom sa vodíkovom hospodárstve patrí japonská firma Kawasaki, ktorá testuje kryogénnu technológiu, vďaka ktorej by sa veľkoobjemová preprava vodíka stala realitou.
Hoci je však okolo tzv. zeleného vodíka, ktorý by na výrobu využíval obnoviteľné zdroje energie, veľa rozruchu, S&P Global Platts pripomína, že výroba vodíka tradičným reformovaním zemného plynu (alebo využitím plynu z uhlia) by mohla uspokojiť potenciálny nárast dopytu.
„Výroba vodíka zo zemného plynu je vyspelou a relatívne lacnou výrobnou cestou, ktorá v niektorých prípadoch stojí menej ako 1 USD/kg,“ povedal hlavný analytik spoločnosti S&P Global Platts Analytics Zane McDonald. „Okrem toho, táto výrobná cesta dobre zapadá do úsilia o odstránenie emisií uhlíka, pretože jeho zachytávanie sa môže účinne využiť na zníženie potenciálu vodíka prispievať ku globálnemu otepľovaniu,“ dodal McDonald, podľa ktorého sa tak navyše môže stať bez utlmenia využívania spoľahlivých a dostupných zdrojov fosílnych palív.