Praha 13. októbra 2020 – Do českej plynárenskej sústavy sa bude vtláčať stále viac biometánu, pričom najvhodnejšie metóda by mala byť známa do dvoch rokov uviedol v pondelok (12. 10) Český plynárenský zväz (ČPS). Do roku 2030 by malo ísť až o 500 miliónov m3 biometánu ročne, teda približne 6 % súčasnej spotreby zemného plynu. Približne 40 % z tohto objemu by malo pochádzať z odpadových surovín, ako sú čistiarenské kaly a biologické odpady. Informoval o tom portál oenergetice.cz.
Zväz na spoločnom výskumnom projekte využitia biometánu spolupracuje s konzorciom firiem SEVEn Energy a SIMONE Research Group. Sumou takmer desiatich miliónov korún ho podporila Technologická agentúra ČR. ČPS upozornil, že zapojenie biometánu medzi zdroje energetického mixu je pre Česko nutnosťou pre splnenie národného cieľa podielu obnoviteľnej energie v sektore dopravy, ktorý EÚ stanovila na 14 %.
„Cieľom projektu je vyvinúť a overiť možnosť dodávky biometánu do distribučných plynárenských sietí, bez nutnosti zvyšovať spaľovacie teplo biometánu na úroveň zemného plynu prídavkom energeticky hodnotnejšieho plynu, ktorým je typicky propán. Ak sa nám to podarí, zjednodušíme cestu pre využitie biometánu v tuzemskom plynárenstve,“ ozrejmila výkonná riaditeľka ČPS Lenka Kovačovská.
Zdôraznila, že všetko, čo funguje na zemný plyn, bude fungovať aj na biometán bez potreby akýchkoľvek úprav technológie a ďalších investícií. „To si u nás môžu už v praxi vyskúšať majitelia vozidiel na CNG. Biometán v podobe BioCNG do siete začalo vtláčet Energetické centrum recyklácie Rapotín,“ skonštatovala.
V rámci aktuálneho projektu SmartInject vznikne podľa zväzu model distribučnej plynárenskej siete, kde budú simulované rôzne prevádzkové stavy pri pripojení výrobne biometánu. Model bude postupne upravovaný na základe merania tokov v sieti, z čoho vzíde skutočné zloženie ideálnej zmesi plynu.
Využitie výsledkov projektu je podľa Kovačovskej možné očakávať približne za dva roky.