Praha 19. augusta 2022 – V prípade zastavenia dodávok ruského plynu do Európy je Česko so zaistenými kapacitami plynu schopné pri bežných priemerných teplotách bezproblémovo pokryť chod domácností a firiem zhruba na 11 mesiacov, teda do augusta 2023. Počíta sa pritom s úsporami spotreby plynu vo výške 15 %. Podľa agentúry ČTK to povedali riaditeľ odboru hospodárskej politiky ministerstva financií David Prušvic a minister financií Zbyněk Stanjura.

Dostatok plynu v ČR pre všetkých je podľa ministerstva realistický predpoklad. Počíta sa pritom s využitím všetkých zaistených kapacít plynu, teda o naplnené zásobníky plynu priamo v ČR, zaistenú kapacitu pre LNG v Holandsku, ktorý by mal pokryť až tretinu ročnej spotreby krajiny. Využiť je možné aj plyn zo štátnych hmotných rezerv. V prípade chladnejšej zimy sa očakávaná doba skracuje o pár mesiacov, ale ide o letné mesiace, čo podľa Prušvica nie je až také dramatické.

Pokiaľ by sa v ČR predsa len obmedzovalo niektoré priemyselné odvetvie, dosahy na ekonomiku by nemali byť dramatické, dodal Prušvic. Vplyv nedostatku plynu na rast českého HDP by sa tento rok podľa neho pohyboval od 3 do 4 %, v roku 2023 4 – 4,5 %.

Stanjura podľa ČTK uviedol, že bude záležať na zimných teplotách, zásadná je napríklad januárová. „Je kľúčové, aká je priemerná teplota za celý mesiac,“ vysvetlil minister s tým, že v januári môže ísť o rozdiel celej mesačnej spotreby. „Keď je chladnejší január, tak je to napríklad celá spotreba za júl alebo august,“ dodal.

Premiér Petr Fiala už v stredu (17. 8.) vyhlásil, že Česko má dostatok zásob plynu na zimu. Štát podľa neho urobil všetky kroky, aby nenastal najkatastrofickejší scenár. Spomenul napríklad naplnené zásobníky plynu, nakúpený plyn v štátnych hmotných rezervách aj získanie kapacity v holandskom LNG termináli.

Minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela povedal, že udržať ekonomiku v chode je v záujme každého. Štát nebude podľa neho pri nedostatku plynu preferovať priemysel pred domácnosťami, v určitej fáze je ale možné, že bude potrebná aj ich solidarita a čiastočné obmedzenia.