Praha 23. apríla 2020 – Českí hasiči chcú sprísniť pravidlá pre parkovanie elektromobilov a umiestnenie nabíjacích staníc v podzemných garážach. Skrat či technická porucha pri nabíjaní by totiž mohla byť príčinou požiaru batérie elektrovozidla, ktorý by sa ťažko hasil a v garážach by mohol spôsobiť veľké škody. Informuje o tom portál idnes.cz
Pre elektromobily v súčasnosti neplatia obmedzenia ako pre plynové CNG a LPG autá. Tie z bezpečnostných dôvodov nemôžu parkovať v mnohých podzemných garážach, ak nie sú vybavené zodpovedajúcimi technickými opatreniami na základe schválenej projektovej dokumentácie či protipožiarnych podmienok stavby.
Známy je pritom minuloročný prípad požiaru elektromobilu v rakúskom Tirolsku, ktorí síce hasiči uhasili pomerne rýchlo, následne však museli vozidlo uložiť na 72 hodín do vodného kúpeľa, aby zamedzili opätovnému vzplanutiu. Nebol to pritom jediný požiar takéhoto auta.
Na generálnom riaditeľstve Hasičského záchranného zboru (HZS) ČR preto vznikla pracovnú skupina, ktorá sa zaoberá prevenciou a represiami súvislacimi s elektromobilitou. Podľa idnes.cz nechce
elektromobilom zakázať vjazd do podzemných garáží. Problém totiž nie je len v nich, ale aj v prevádzkovaní nabíjacích staníc. „Je potrebné stanoviť jasné pravidlá, predovšetkým pre dobíjaciu infraštruktúru,“ vysvetľuje vedúci tlačového oddelenia HZS ČR Rudolf Kramář.
Hasiči navrhujú, aby nabíjacie stanice nestáli na trasách únikových ciest z garáží, alebo aby išli vypnúť na diaľku. Vypínač umiestnený priamo na stojane môže byť v prípade požiaru nepoužiteľný. Optimálne vyzerá byť umiestnenie nabíjačiek na úrovni 1. nadzemného či 1. podzemného podlažia, avšak čo najbližšie k výjazdu z garáží.
Pri hasení elektromobilu je problémom hlavne batéria. Podľa odborníkov obsahuje vysoko reaktívne lítium a elektrolyty a pri horení prebiehajú rôzne chemické reakcie.
„Nestačí batériu len poliať vodou,“ upozorňuje Kramář s tým, že taktika zásahu spočíva v meraní teploty batérie termokamerou a zásah sa vykonáva štandardným spôsobom, teda ochladzovaním vodou. „Takže najprv uhasíme viditeľný požiar samotného vozidla, premiestnime vozidlo na voľné priestranstvo a prípadný pokračujúci alebo opakovaný požiar akumulátora riešime ponorením vozidlá do kontajnera s vodou, „ozrejmil.