Sofia 22. augusta 2022 – Bulharská vláda sa rozhodla akceptovať len jednu zo siedmich dohodnutých dodávok LNG od americkej spoločnosti Cheniere, a to aj napriek tomu, že cena je takmer o 30 eur nižšia ako na európskych burzách. Informoval o tom portál euractiv.com.

V súčasnosti je pri moci dočasná vláda vymenovaná prezidentom Rumenom Radevom. Jeho politickí oponenti obvinili prezidenta z pokusu o obnovenie dodávok Gazpromu.

Bulharsko a Poľsko boli prvé dve európske krajiny, ktorým Gazprom prestal dodávať plyn, pretože odmietli platbu rubľami. Približne tretinu spotreby plynu pokrýva Bulharsko na základe dlhodobého kontraktu s Azerbajdžanom, pri zvyšku sa spolieha na krátkodobé zmluvy.

V posledných dňoch svojho úradovania predchádzajúca vláda Kirila Petkova vyjednala s pomocou Európskej komisie dodávku siedmich zásielok LNG z USA. Americké dodávky by doplnili približne polovicu chýbajúceho množstva plynu  ore Bulharsko. Petkovova vláda však padla po vyslovení nedôvery a predčasné parlamentné voľby sú naplánované na 2. októbra.

Dočasný minister energetiky Rosen Hristov v piatok (19. 8.) vysvetlil, že ponuku na LNG  bola odmietnutá, pretože rezervácia slotov na LNG v Turecku a Grécku je nákladná. Hristov povedal, že Bulharsko môže nájsť plyn, ale problémom sú vysoké ceny. „Množstvá nás netrápia tak ako trend zvyšovania trhových cien,“ povedal minister.

Cieľom bulharskej vlády je zabezpečiť systémovú dodávku plynu plynovodmi, dodal. Tohtotýždňové rokovania s tromi tureckými spoločnosťami sa preto zamerajú na dosiahnutie pevných ponúk na dodávku na šesť až 12 mesiacov s prioritou garantovať množstvá do konca zimy.

Budúci týždeň bude vláda rokovať aj o zvýšení azerbajdžanských dodávok, ale cena sa bude líšiť od aktuálnej zmluvy. Hristov uviedol, že azerbajdžanský veľvyslanec v Sofii vládu uistil, že existujú rezervy na ďalšie dodávky.

Podľa proeurópskej strany Demokratické Bulharsko sa vláda snaží priviesť bulharskú energetiku do situácie, keď dodávky od Gazpromu zostávajú alternatívou.