Bratislava 19.apríla 2022- Európa v tomto roku nedokáže naplniť zásobníky bez ruského plynu. Najmä, ak by sa mal splniť cieľ Európskej komisie, aby ich naplnenosť pred budúcou zimou bola na úrovni aspoň 80% kapacity. V podcaste Otvorene o plyne to povedal analytik EGÚ Brno Michal Kocurek. „Ruský plyn stále prúdi, ani jedna strana sa nemá k tomu, aby k zastaveniu dodávok došlo, aspoň tak to viac-menej vyzerá. Myslím si, že tento rok by zásobníky jednoznačne mali byť napĺňané s pomocou ruského plynu. V budúcom roku by sa podiel ruských dodávok mohol opäť o niečo znížiť,“ konštatoval Kocurek.
Európa sa bude v nasledujúcich rokoch čoraz viac spoliehať na dodávky LNG. Podľa českého analytika nemusí byť problém ani požiadavka krajín ako je Katar, či Azerbajdžan na dlhodobé kontrakty. Rovnako to nemusí byť v protiklade s cieľmi dekarbonizácie európskej energetiky a postupného odchodu od fosílnych palív. „Aj keby tie zmluvy mali byť na dvadsať rokov, čo v prípade Kataru dosť často bývajú, je dôležité, aby mali dlhé trvanie. Len tak je možné sa s tými producentmi dohodnúť na tom, že budú rozvíjať nové kapacity ťažby a exportu a je to vlastne ich zabezpečenie sa voči riziku. Bez toho by sme sa nikam nepohli. Avšak LNG má veľkú výhodu oproti klasickým plynovodným dodávkam. Tou je oveľa väčšia flexibilita, predovšetkým čo sa týka odberu. To znamená, že keby sa Európa po 10 rokoch z nejakého dôvodu rozhodla, že nepotrebuje toľko zemného plynu, koľko si nakontrahovala v rámci dlhodobých kontraktov, bude tu stále globálny trh s plynom. Rastúce ázijské ekonomiky budú požadovať plyn a časť kontraktov by mohla byť týmto spôsobom presmerovaná na voľný trh,“ vysvetlil Kocurek, ktorý považuje za rozumný návrh Bruselu na spoločné obstarávanie plynu. „Najmä pre krajiny ako Česko a Slovensko, vždy závislé od iných tranzitných krajín, čo sa týka dodávok zemného plynu z externých zdrojov, je vhodné byť čo najbližšie rozhodovaniu či už väčšiny alebo aspoň partnerov so silnejším hlasom a pozíciou. Je dôležité byť pri tom, aby sme sa mohli spoločne dohodnúť na mechanizmoch, akým spôsobom prípadné dodávky, ktoré by do Európy mohli vo zvýšenej miere začať prúdiť, akým spôsobom sa budú ďalej ponúkať aj menším hráčom, ako sme my,“ upozornil Kocurek.
Európa vstupuje do éry vyšších cien energií ako to bolo na prelome dekád, najmä v rokoch 2019 a 2021. LNG v tejto súvislosti nemusí byť drahšou alternatívou k ruskému plynu. „Naopak, ak sa pozrieme, ako sa vyvíjajú ceny na trhu, tak je to práve ruský plyn, ktorý je už niekoľko mesiacov tým cenotvorným prvkom, kvôli ktorému sú ceny také vysoké. Naopak , LNG kontrakty, ktoré by mali umožňovať náhradu ruského plynu aj do budúcnosti, a predovšetkým tie, ktoré reflektujú cenu na americkom trhu, sú približne 3 -4- krát lacnejšie. Podobne LNG reflektujúce cenu ropy je približne dvakrát lacnejšie. Určite by som nedával znamienko rovnosti medzi tým, že si nakontrahujeme dodávky a budeme viac využívať alternatívne zdroje a to by nám malo viac zdražovať komoditu. Naopak, oproti dnešnému stavu by sme sa mali dostať postupne nižšie,“ dodal Kocurek.
Celý podcast s M.Kocurekom si môžete vypočuť na týchto platformách:
Soundcloud:
Spotify:
Anchor: