Bratislava 14.februára 2020- Slovenské politické strany vnímajú a oceňujú zemný plyn ako transformačné palivo pri prechode k dekarbonizovanej ekonomike. V tomto vládne zhoda medzi väčšinou kandidujúcich politických subjektov. V podcaste Otvorene o plyne to povedal Pavol Szalai z Euraktivu, ktorý analyzoval postoje deviatich politických strán kandidujúcich v nadchádzajúcich parlamentných voľbách v oblastiach energetika a klíma. „Slovenské politické strany aj v tomto prípade čakajú aké budú konkrétne impulzy z Bruselu. Európska komisia predpokladá, že podiel zemného plynu v energetickom mixe bude stabilný, dokonca možno porastie do roku 2030. Potom bude zrejme klesať jeho podiel v prospech dekarbonizovaných a zelených plynov. Vidno to aj na financovaní. Európska investičná banka bude od roku 2022 financovať len plynárenské projekty vedúce k dekarbonizácií . K dispozícií je aj plán pre udržateľné investície v hodnote 1000 miliárd eur na najbližších desať rokov a tam nie je zemný plyn nie je úplne vylúčený. Kyvadlo sa nakláňa k tomu, že plynárenský sektor by mal dekarbonizovať, ak chce prežiť,“ konštatoval Szalai.
Z analýzy Euraktivu vyplýva, že slovenské politické strany súhlasia s investíciami do plynárenskej infraštruktúry. „Týka sa to napríklad slovensko-poľského prepojenia, ktoré sa v súčasnosti buduje. Vnímajú to ako otázku energetickej bezpečnosti, čo zdôraznil napríklad minister hospodárstva Peter Žiga za Smer-SD. Nikto sa z politikov vyslovene nevyjadril, že je proti týmto investíciám. Koalícia PS- Spolu tiež nevylučujú takéto investície pod podmienkou dekarbonizácie plynárenstva, ktorá však podrobnejšie nekonkretizovala,“ dodal Szalai.
Viac o tom ako sa slovenskí politici pozerajú na zavedenie uhlíkového cla, či by ho uvalili aj na zemný plyn a či sú za pokračovanie kotlíkových dotácií sa dozviete v aktuálnom vydaní prvého plynárenského podcastu Otvorene o plyne.
Soundcloud:
Anchor:
Spotify:
RadioPublic: