Londýn 8. februára 2022 – Ak by sa dnes zastavili všetky toky ruského plynu do Európy, zásobníky by sa vyprázdnili do 6 týždňov. Hrozba vojenskej eskalácie na Ukrajine zvyšuje tlak na európskom trhu s plynom. Šanca, že by Rusko zámerne znížilo svoj export, je malá. Akékoľvek narušenie dodávok ruského plynu cez plynovody by však mohlo viesť k energetickému chaosu v Európe a preniknúť na globálne trhy s plynom a elektrinou. Tvrdí to poradenská spoločnosť Wood Mackenzie.

Rusko podľa nej dodalo v roku 2021 do Európy 168 bcm, čo je pokles oproti 191 bcm v roku 2019, stále to však pokrýva približne tretinu európskeho dopytu. Objemy prepravované do Európy cez Ukrajinu sa od roku 2019 znížili na polovicu, no stále predstavujú 40 bcm ročne – približne 8 % z celkového dopytu. Nord Stream 2, posledný krok v pláne Ruska zvýšiť export do Európy a zároveň obísť Ukrajinu, stále čaká na konečné schválenie zo strany EÚ. Nemecko je najväčším odberateľom ruského plynu (40 bcm), ale Taliansko, Rakúsko a Slovensko sú najviac závislé od tranzitu plynu cez Ukrajinu.

Dovoz LNG sa podľa poradenskej spoločnosti za posledných pár rokov zdvojnásobil a k európskym dodávkam v roku 2021 prispel 20 percentami, vyčíslili analytici. Globálna kapacita LNG zostane obmedzená až realizácie nových projektov o niekoľko rokov, ale ide o flexibilnú ponuku, ktorá sa môže presúvať tam, kde je dopyt. Objemy LNG do Európy počas 4. štvrťroka prudko vzrástli a v januári dosiahli rekordnú úroveň. Teplejšie počasie v Ázii viedlo obchodníkov s LNG presmerovať tovar, aby využili vyššie ceny v Európe, čím sa dočasne znížili požiadavky európskych kupujúcich na ruský dovoz. To sa však teraz obrátilo s príchodom chladného počasia, ktoré zdvihlo ázijské spotové ceny LNG.

Európa potrebuje vyššie objemy ruského plynu, tvrdí Wood Mackenzie a očakáva, že dovoz cez ruské plynovody sa v najbližších mesiacoch zvýši o 20 % nad januárové minimá v súlade s kapacitou rezervovanou na konci roka 2021. „Vyššie objemy sú potrebné nielen na prekonanie tohtoročnej zimy, ale aj na prípravu na budúcu. Zásoby sú už hlboko pod 5-ročným priemerom a v marci budú výrazne pod polovicou „normálneho“ sezónneho minima, upozorňuje poradenská spoločnosť.

Aj v prípade, že ruský potrubný plyn bude na jar a v lete naďalej prúdiť, zima 2022/23 sa začne podobne ako táto – so zásobami na rekordne nízkych úrovniach. To za predpokladu, že už nebude k dispozícii ďalší ruský plyn na export cez Nord Stream 2 alebo iné trasy.

Analytici si nemyslia, že by európske vlády mohli súhlasiť s blokovaním ruského dovozu, a to ani v prípade rozsiahlej invázie na Ukrajinu. „Bolo by nemožné nájsť alternatívne objemy na pokrytie 28 % ročného dopytu. Ak by sa dnes zastavili všetky toky plynu, zásobníky plynu by sa vyprázdnili o 6 týždňov, deštrukcia dopytu by bolo masívna a ak by sa prerušenie dodávok predĺžilo, zásoby plynu by sa cez leto nedali obnoviť,“ tvrdí poradenská spoločnosť.

„Na budúcu zimu by sme čelili katastrofálnej situácii takmer nulových zásob plynu. Tento scenár podčiarkuje, ako sa Európa stala závislou na ruskom plyne a na kľúčovú úlohu, ktorú musí zohrať diplomacia a obchodná citlivosť, aby sa zabezpečil nepretržitý tok dodávok,“ hovoria analytici.

Prerušenie dodávok cez Ukrajinu by podľa nich mohlo byť nezamýšľaným dôsledkom v prípade ruskej invázie. Strata objemov prepravovaných cez Ukrajinu mohla byť zvládnuteľnejšia najmä v lete, keď je dopyt nižší, a to v prípade, že by Rusko bolo ochotné presmerovať plyn, aby využilo voľnú kapacitu plynovodu z Bieloruska do Poľska.

Ale aj pri bieloruskej možnosti by Európa musela využiť všetky dostupné možnosti v energetickom systéme na zachovanie „rozsvietených svetiel“. Patria medzi ne zníženie spaľovania plynu a naštartovanie jadrových a uhoľných elektrární, maximalizácia domácej produkcie plynu (Nórsko, Holandsko) a dovoz potrubného plynu z Alžírska a Azerbajdžanu), ako aj presviedčanie ázijských kupcov, aby prešli na uhlie a uvoľnili dodávky LNG pre Európu. „Bolo by to však len dočasné riešenie, ako zvládnuť leto a v zime 2022/23 by Európa aj tak zostala s nebezpečne nízkymi objemami skladovania,“ tvrdí Wood Mackenzie.

Pokiaľ ide o vysoké ceny, zmiernenie vojenského napätia by po skončení zimy rýchlo viedlo k ich zníženiu, hoci je ťažké si predstaviť, že by sa trh mohol vrátiť na predkrízové ​​úrovne bez rizikovej prémie po všetkom, čo sa stalo. Pri akomkoľvek inom scenári by ceny prudko vzrástli. V porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšila pravdepodobnosť, že Európa bude čeliť zvýšeným cenám niekoľko rokov, kým v polovici dekády nebudú dostupné nové dodávky, najmä z Kataru a USA, tvrdí poradenská spoločnosť.

Čo sa týka dôsledkov pre globálny trh s plynom silná pozícia Ruska voči európskym zákazníkom nie je úplne taká, ako sa zdá. „Rusko má tiež čo stratiť – v neposlednom rade svoju povesť spoľahlivého dodávateľa plynu – a Nord Streamu 2 hrozí, že sa stane „danajským darom“. Ak by sa Európa rozhodla odísť od ruského plynu, bol by to býčí signál pre developerov LNG v USA, Katare a inde.

Po druhé, stúpajúce ceny a neistota v oblasti dodávok vplývajú na dopyt po plyne v Európe a vo svete. Európa by mohla využiť krízu na to, aby ešte viac pretláčala svoje plány na čistú nulu. Dlhodobý rast na globálnom trhu sa týka Ázie, pričom plyn vytláča uhlie, aby sa uspokojil rastúci dopyt po energii a znížili sa emisie. „Vysoké ceny a volatilita tomu vôbec nepomôžu,“ uzavrel Wood Mackenzie.